Podsumowanie projektu „Non omnis moriar”

Podsumowanie projektu „Non omnis moriar”

23 paź, 2015

1[1]

W czwartek 22 października, o godz. 18 przy ulicy Galicyjskiej 17, w sali wspaniałomyślnie udostępnionej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Zielonkach, odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Non Omnis Moriar – Dziedzictwo kulturowo-historyczne gminy Zielonki”. Celem zgromadzenia było przybliżenie wszystkim zainteresowanym założeń i przebiegu projektu, a także przedstawienie jego rezultatów.

 2[1]

Gospodarzem wydarzenia był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, która współtworzyła i wspierała projekt na wszystkich etapach jego realizacji, a gośćmi studenci z Koła Naukowego Historyków Studentów działającego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, członkowie grup rekonstrukcyjnych 13 Galicyjski Pułk Piechoty „Krakowskie Dzieci”  i 1 Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów Polskich oraz mieszkańcy gminy Zielonki, których przedsięwzięcie zaciekawiło. Obecni byli również Marzena Gadzik-Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki oraz Władysław Orzechowski, sołtys Zielonek.

3[1]

Po oficjalnym otwarciu spotkania głos zabrał Adrian Cieślik, prezes Koła Naukowego – przedstawił on podstawowe założenia i cele projektu. Następnie pozostali studenci w serii prezentacji szczegółowo omówili rozmaite aspekty prac, które wykonali a także przybliżyli zebranym ich tło historyczne. Oprócz szczegółów bezpośrednio związanych z nagrobkami i pomnikami, które zostały objęte projektem, można było też poznać metodologię prowadzonych przez studentów badań, najciekawsze zagadki dotyczące pochówków na cmentarzach w Korzkwi i w Zielonkach oraz historię kościołów obu tych parafii.

4[1]

W tym samym budynku, w holu biblioteki, podziwiać można było wystawę fotograficzną poświęconą cmentarzom objętych projektem – złożyły się na nią zdjęcia wykonane przez studentów Koła Naukowego, wykonane w charakterze dokumentacji, w trakcie prowadzonych przez nich prac oraz prace Anny Musiał.

5[1]

Naukowa część spotkania zakończyła się podziękowaniami, które dyrektor Zieliński złożył – studentom: Adrianowi Cieślikowi, Adamowi Górze, Sebastianowi Piskozubowi, Michałowi Kowalikowi, Alicji Kawie, Joannie Brzegowy, Ewelinie Zych, Janowi Bulakowi, Mateuszowi Białowiejskiemu i Piotrowi Szczerbie za udział w projekcie i ciężką, wakacyjną pracę na cmentarzach i w archiwach, członkom grup rekonstrukcyjnych za pomoc w organizacji stanowiącej odrębną część projektu gry terenowej Galicjana, Annie Musiał za wykonanie fotografii, które weszły w skład ilustrującej dokonania całej akcji wystawy oraz organiście z Zielonek.

6[1]

Po podziękowaniach przyszedł czas na luźną dyskusję przy poczęstunku. Uczestnicy spotkania mieli szansę wymienić wrażenia, zadać nurtujące ich pytania i – przede wszystkim – miło spędzić czas świętując udane zakończenie projektu, który tak wiele zrobił dla kultury i historii gminy Zielonki.

loga%20razem[1] JG