Nowy dar dla Izby Regionalnej w Zielonkach

Nowy dar dla Izby Regionalnej w Zielonkach

12 lut, 2016

3

Sukmana biała krakowska z Zielonek. Dar: Józef Chrzan ur. 1927 r. w Zielonkach syn Michała „Świętego” (ur. 1896) i Anny z Bińczyckich (ur. 1900) Chrzanów. Miejsce pochodzenia: Dom rodzinny Chrzanów wybudowany przez Michała Chrzana przy ul. Krakowskie Przedmieście w Zielonkach, pow. Krakowski.

2

Opis obiektu: Sukmana oryginalna,  uszyta przed 1914 r., chwasty pierwotnie miały kolor amarantowy (obecnie od ok lat 70/XX w. maja kolor czerwony).
Sukmana męska ze stojącym kołnierzem wykonana z białego sukna, tak zwana chrzanówka lub kościuszkowska. Rękawy zakończone trapezowatymi klapkami, na przodzie dwa ukośne otwory kieszeniowe. Zapięcie na mosiężne haftki. Kołnierz, klapki u rękawów i rozcięcie na przodzie podszyte są czerwonym suknem, brzegi wykończone czerwoną lamówką. Sukmana ozdobiona jest naszyciami z amarantowego sznureczka jedwabnego i podobnymi chwastami z jedwabnych nici.

Sukmany chrzanówki (nazywane tak od miejsca wyrobu — Chrzanowa)
z charakterystycznym zdobieniem chwastami były typowym męskim okryciem wierzchnim w okolicach Krakowa. W okolicach Bronowic i innych wsiach położonych na zachód od XIX-wiecznego Krakowa chwasty miały kolor amarantowy (lub czerwony).

1

Stan zachowania obiektu: Stan techniczny sukny jest bardzo dobry, brak kilku mosiężnych haftkek, natomiast estetyczny jest słaby ma liczne plamy i przebarwienia koloru czerwonego, brudna z kurzu i sadzy oraz plama z zielonej farby na tyle sukmany.

Opr.: Mariusz Zieliński