“Czwartkowe spotkania z historią” – Dzieło życia Zofii Tajber

“Czwartkowe spotkania z historią” – Dzieło życia Zofii Tajber

16 Mar, 2015

W ostatni czwartek na „Spotkaniu z historią” Marcin Olech przedstawił postać Służebnicy Bożej Matki Pauli Zofii Tajber oraz jej drogę tworzenia nowego Zgromadzenia Zakonnego ku czci Najświętszej Duszy Chrystusa Pana.

Matka Paula Zofia Tajber urodziła się w Białej Podlaskiej 23 czerwca 1890 roku. Po niełatwej drodze w 1922 roku dzięki pozwoleniu ówczesnego metropolity krakowskiego bp Adama Sapiehy, utworzyła Stowarzyszenie katolickie, które później zostało przekształcone w Zgromadzenie zakonne. 

Siostry czcząc Duszę Jezusa do dnia dzisiejszego posługują w wielu parafiach na terenie Polski oraz w Afryce i Stanach Zjednoczonych. Zakonnice Duszy Chrystusowej od ponad 80 lat posługują także w Zielonkach, gdzie dbają o nasz parafialny kościół oraz zajmują się katechizacją dzieci i młodzieży. Zgodnie ze wskazówkami swojej Założycielki, każdą wykonywaną pracę podnoszą do godności nabożeństwa i stają się dla nas przykładem odnajdywania Bożej woli w codziennym życiu. Dlatego warto zapamiętać, że na Białym Prądniku kiedyś mieszkała, żyła i pracowała tak niezwykła osoba jaką była Służebnica Boża Matka Zofia Tajber.

Spotkanie z tą niezwykłą osobą zakończyło się Wierszem Paschalnym Andrzeja Dąbka, mieszkańca naszej gminy, który nie tylko podsumował nasze refleksje, ale też wprowadził nas w okres Wielkiej Nocy.