750-lecie parafii w Zielonkach

750-lecie parafii w Zielonkach

7 wrz, 2010

W niedzielę, 5 września 2010 r., mieszkańcy gminy Zielonki uroczyście świętowali 750-lecie powstania swojej parafii. W obchodach, którym przewodniczył metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, uczestniczył marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. celebrowaną przez kardynała Dziwisza. Metropolita krakowski podziękował kapłanom z zieloneckiej parafii za wieloletnią ofiarną posługę i złożył gratulacje samorządowcom oraz mieszkańcom gminy za skuteczną pracę. Po nabożeństwie wręczono okolicznościowe medale dla zasłużonych duchownych. Pamiątkowy medal otrzymał także marszałek Marek Nawara, który przez dwie kadencje pełnił funkcję wójta gminy Zielonki.

Dwadzieścia lat funkcjonowania gminnego samorządu to może niewiele w porównaniu z długimi dziejami parafii i miejscowości. Ale właśnie w tym ostatnim okresie historii Zielonek trudno nie dostrzec, jak wiele można było zmienić i zbudować, gdy znacząca część spraw publicznych powierzona została faktycznym gospodarzom terenu. Pamiętajmy, że wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku były pierwszymi demokratycznymi wyborami w Polsce. To dobrze, że Zielonki nie zdecydowały się na integrację z metropolią krakowską. Dzięki temu zachowują swoją tożsamość – mówił marszałek Marek Nawara.

Uczestnicy uroczystości rocznicowych wysłuchali także koncertu muzyki klasycznej „Cztery Pory Roku” w kościele parafialnym. Program obchodów obejmował również występy zespołów artystycznych i kabaretu – Grupy Rafała Kmity.

 
Relacja pochodzi ze strony Urzędu Marszałkowskiego województwa małopokskiego http://malopolskie.pl/.