„W Zielonkach pachniało niebem i ziołami……..”

„W Zielonkach pachniało niebem i ziołami……..”

23 sie, 2016

Cudowna Moc Bukietów 2016 (31)

Izba Regionalna działająca przy Bibliotece w Zielonkach wraz z Sołectwem Zielonki i parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach zorganizowała tegoroczną IV edycję Konkursu na „Cudowna Moc Bukietów w Zielonkach – Najpiękniejszy bukiet dla Panny Maryi.

Cudowna Moc Bukietów 2016 (1)

Gościem honorowym konkursu był Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Po raz drugi konkurs odbył się pod auspicjami stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa pod nazwą „Cudowna moc bukietów”. Przypomnijmy, że pomysłodawcą prze kilku laty organizacji tego konkursu w naszej miejscowości była Marzena Gadzik-Wójcik, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki.
Wzięło w nim udział: 18 młodych i 33 dorosłych twórców bukietów. Bukiety były przepiękne, pachniały kwiaty, zioła, złociły się kłosy zbóż, owoce kusiły kształtem, kolorem i smakiem. Oceniająca je Komisja w składzie:
1. Maria Brylak – Załuska – etnograf, przez lata związana z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Badaczka i popularyzatorka kultury ludowej, specjalista w dziedzinie m.in. ubiorów ludowych Sądecczyzny, urządzenia wiejskich wnętrz mieszkalnych.
2. Paulina Chołda – miłośniczka naturalnego piękna i minimalizmu estetycznego.
3.Radosław Strzelewicz– pracownik Muzeum Archidiecezjalnego im. kard. Karola Wojtyły, hodowca drzewek oliwnych i lawendy, miała trudne zadanie. Stąd jej werdykt: W kategorii dorosłych przyznano aż 11 wyróżnień, trzy trzecie miejsca, dwa drugie miejsca, zwycięzca mógł być tylko jeden.

Cudowna Moc Bukietów 2016 (12)

I tak najpiękniejszy bukiet stworzyła Anna Pająk. Zachwycił on wszystkich uczestników konkursu swoim rozmiarem i kolorami, ilością ziół i pięknem kompozycji. Drugie miejsca zajęły bukiety: Stanisławy Piątek i Ewy Dudy, zaś trzecie miejsca bukiety: Małgorzaty Kosek, Beaty Pochy i Kazimiery Nakielskiej.

Cudowna Moc Bukietów 2016 (14)W kategorii dzieci najpiękniejszym bukietem okazał się być bukiet 9-cio letniego Karola Wójcika. Drugie miejsce otrzymał bukiet Wojtka Kiragi, a trzecie bukiet Amadeusza Krawczyka. Zarówno Jury jak i uczestnicy konkursu byli zdziwieni, że podium opanowali chłopcy. Dziewczynki ze zdziwieniem obserwowały chłopców odbierających nagrody. Z donośnych szeptów usłyszeliśmy, że za rok ich bukiety będą największe i najpiękniejsze. W kategorii dzieci przyznano wyróżnienia dla wszystkich młodych uczestników konkursu. Dzieci otrzymały dyplomy, drobne upominki, ale największą radość sprawiły im tabliczki czekolady…

Cudowna Moc Bukietów 2016 (22)

Na zakończenie konkursu uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia, było też zdjęcie dla osób w strojach krakowskich, dla najmłodszych, z proboszczem ks. kan. Andrzejem Olszowskim, z Sołtysem Władysławem Orzechowskim, z dyrektorem Biblioteki Publicznej i Izby Regionalnej Mariuszem Zielińskim. Organizatorzy serdecznie dziękują Marcie i Dorocie Snoch na pracę w sekretariacie konkursu oraz za wykonanie foto-relacji Tomaszowi Snochowi.
A na koniec ksiądz Proboszcz Andrzej Olszowski, zaprosił na jubileuszowy V konkurs już za rok. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze więcej uczestników z jeszcze piękniejszymi bukietami.