Czy istnieje jednolity strój krakowski?

Czy istnieje jednolity strój krakowski?

27 Kwi, 2018

Muzeum Etnograficzne w Krakowie po trzech latach zakończyło badania na temat strojów krakowskich. Naukowcy odwiedzili ponad 120 miejscowości. W każdej z nich – jak przekonują – dowiadywali się czegoś nowego. To “kłóci się” z dość powszechnym przekonaniem, że strój krakowski jest tylko jeden – noszony przez dzieci podczas uroczystości państwowych i religijnych.

Z badań wynika, że nie ma czegoś takiego jak jednolity strój krakowski. Nie chodzi tylko o różnicowanie geograficzne. Od początku XIX wieku aż do dzisiaj ten strój się bardzo zmieniał. Do tego dochodził czynnik ekonomiczny.

Co dla niektórych może być sporym zaskoczeniem, dość często używano kraty. Z kraciastych tkanin szyto spódnice, gorsety czy katanki. Wielość materiałów była taka, jak była ich dostępność.

A wyjątkowość stroju krakowskiego polega przede wszystkimi na tym, ze stał się strojem narodowym.

Efektem 3-letnich badań jest książka “Stroje krakowskie. Historie i mity” wydana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Już teraz, jeśli kogoś szczególnie zainteresował ten temat, może sobie zakreślić w kalendarzu termin 26 kwietnia – wtedy w muzeum zaplanowano spotkanie z autorkami.

Magdalena Zbylut/jgk

Źródło zdjęć i tekstu