Dożynki Sołeckie 26 sierpnia 2016

Dożynki Sołeckie 26 sierpnia 2016

30 sie, 2016

 

_mg_5201

W dniu parafialnego odpustu ku czci Matki Boskiej Zwycięskiej 26 sierpnia 2016 roku, który jest obchodzony nieprzerwanie od 1949 roku, odbyły się w Zielonkach Dożynki Sołeckie. Gospodarzami tego rolniczego święta plonów byli Joanna i Jan Krawczykowie.

Wieniec wykonany przez p. Zenona Olecha był repliką zieloneckiego kościoła. Zrobiony tradycyjnie z 4 zbóż, ozdobiony kwiatami, wstążkami i jabłkami na ramionach młodych zieleńczan przewędrował ulicami Zielonek spod Biblioteki Publicznej do kościoła parafialnego. Korowodowi towarzyszyła Orkiestra Gminno – Parafialna, przedstawiciele OSP z Zielonek i Garlicy oraz sztandar PSL Zielonki z 1939 roku.

_mg_5205

W czasie mszy świętej nastąpiło poświęcenie wieńca i chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Homilię wygłosił ks. Bogdan Mosur. Wieniec został ośpiewany i przekazany na ręce ks. kan. Andrzeja Olszowskiego. W przyśpiewkach przypomniano wszystkie inicjatywy duszpasterskie i dokonania jakie w czasie jego posłannictwa w Zielonkach miały miejsce. Obchodził on bowiem w tym roku jubileusz 20 – lecia piastowania funkcji proboszcza.

_mg_5478

To już kolejny raz gdy Sołectwo Zielonki przy wsparciu Starostów Dożynek i Izby Regionalnej w Zielonkach zorganizowało Dożynki Sołeckie. Z roku na rok przybywa osób, które coraz chętniej angażują się w imprezy folklorystyczne i zakładają strój krakowski. Szczególnie z entuzjazmem przyjęła społeczność Zielonek uczestnictwo w korowodzie sporej grupy młodzieży.

_mg_5241