Galeria archiwalnych zdjęć p. Józefa Chrzana

Galeria archiwalnych zdjęć p. Józefa Chrzana

25 lis, 2015

Dzięki uprzejmości pana Józefa Chrzana mamy przyjemność przedstawić Państwu zbiór unikatowych, archiwalnych fotografii dokumentujących ważne wydarzenia z życia mieszkańców Gminy Zielonki na przestrzeni XXw. Fotografiom towarzyszą rozbudowane opisy dostarczone nam przez pana Józefa.

zdjęcie 1

Zdjęcie 1 – Zielonki lata 50. Siostry Maria z Sobczyków, żona Józefa Chrzana (kwiecista zapaska) i Agata, żona Jana Chrzana, brata Józefa (biała zapaska) ul. Grochowalskiego. Dworek strzechą kryty, zabudowania gospodarcze.  Agata – Matka Katarzyny Gawłowej i Franciszka „Stalowego” Chrzana).

zdjęcie 2

Zdjęcie 2 – Dożynki w Zielonkach 1936r. Zygmunt Michalak (z lewej), Zofia Baranowa (pośrodku, bez czepca) żona Błażeja, pseudonim „Siaga”. Rozalia Bińczycka, żona Antoniego Barana, dorożkarza.

zdjęcie 3

Zdjęcie 3 – Jubileusz księdza Karabuły z Toń, 1951r. Z domu Orzechowska, córka Wojciecha, siostra ks. Orzechowskiego, Agnieszka Kawa, panna. Za księdzem ostatnia żona Karabuły z Toń. Stoją: Karabuła z Toń, Michał Orzechowski, Kazimierz Bińczycki spod kościoła, Piotr Prochal – wójt, Krawczykowa, matka Antoniny Kaduli.

zdjęcie 4

Zdjęcie 4 – Kazimierz Bińczycki z żoną Anną z Baranów, siostrą Wiktorii Baranówny, dom pod kościołem w Zielonkach.

Zdjęcie 5 – Jan Baran, 1937r., Zielonki. Drużba na weselu Bronisławy Duszy za mężem Janem, córki Kazimierza Barana, działacza Wici.

Zdjęcie 6 – Ulica Bankowa w Zielonkach, lata 20 XXw. córka Kazimierza Barana, żona Wojciecha Bińczyckiego, matka Marii Piórkowskiej.

Zdjęcie 7 – Maria Chrzan z domu Sobczyk, żona Józefa Chrzana, matka Michała Chrzana pseudonim „Święty”, urodzonego 1896r., zmarła w czerwcu 1957r., żyła 97 lat. Ulica Grochowalskiego, z tych samych Sobczyków co Antek, ul. Krakowskie Przedmieście

zdjęcie 8

Zdjęcie 8 – Józef Bińczycki, wesele na ulicy Długopolskiej. Żona z Węgrzc, 1949r. W bryczce żona Antoniego Barana, drużba Serczyk z Toń (prawcował z urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu). Fotografia wykonana w Wegrzcach.

zdjęcie 9

Zdjęcie 9 – Wele w Węgrzcach w 1949r. Na skrzypkach gra Konstanty Małek i Mieczysław Bomba z Zielonek.

zdjęcie 10

Zdjęcie 10 – Helena Chrzan, siostra Michała Chrzana („Świętego”), ur. około 1900. Wstąpiła do zakonu felicjanek w latach 20. Zmarła w 1946r., córka Józefa Chrzana, nie miała wieczystych ślubów.

zdjęcie 11

Zdjęcie 11 – Pogrzeb Andrzeja Bińczyckiego 1972r, działacza Batalionów Chłopskich. Poczty sztandarowe PSL. Na pierwszym planie sztandar z PSL z 1939r. niesie zasłużony działacz Jan Krawczyk. Andrzej Bińczycki angażował się ponad to w trójki polityczne Rocha

zdjęcie 12

Zdjęcie 12 – Pogrzeb Andrzeja Bińczyckiego 1972r, działacza Batalionów Chłopskich.

zdjęcie 13

Zdjęcie 13 – 1946r., prymicje księdza Siwka z Trojanowic.  W bryczce Michał i Anna Chrzanowie + córka Rozalia, żona Sieranta z Bibic + Zosia, żona Cebulewskiego, „…był w Mogile a potem w Austrii, był bratankiem księdza profesora Siwka z Rzymu, [Michał i Anna] bardzo się lubili z rodzicami księdza Siwka z Trojanowic.”

zdjęcie 14

Zdjęcie 14 – Złote gody Michała (ur. 1896) i Anny (ur. 1900) Chrzanów, Zielonki 1972r. Zdjęcie w bryczce, powozi Antoni Sierant z Bibic, mąż Rozalii. W drodze z kościoła po uroczystej mszy odprawionej przez ks. A. Ziembę.  Jubilaci na pamiątkę otrzymali drewniane laski w formie krzyży.

zdjęcie 15

Zdjęcie 15 – Złote gody Michała (ur. 1896) i Anny (ur. 1900) Chrzanów, Zielonki 1972r, pod kościołem. Obok Michała wnuk Andrzej Cebulewski, za nim prawdopodobnie Maria Chacuś.

zdjęcie 16

Zdjęcie 16 – Warszawa, tablica Wincentego Witosa, obok mauzoleum Małachowskiego, uroczystość prowadził ks. Kard. Wyszyński. Na fotografii pierwszy ot tablicy generał broni Kamiński. 28.12.1975, Józef Chrzan ze sztandarem PSL-u z 1939r. brał udział w uroczystościach.

zdjęcie 17

Zdjęcie 17 – Pogrzeb Andrzeja Bińczyckiego, 1972 Zielonki, dzisiejsza ul. Ks. Zięby.

zdjęcie 18

Zdjęcie 18 –Na zdjęciu drużba Józef Chrzan s. Michała i druhna – wnuczka Kazimierza Barana Anna Baran, córka Jakuba Barana z Łodzi. Zdjęcie wykonano na weselu Jana Małka i Emilii z Bińczyckich, 1948 Zielonki. Kazimierz Baran miał 4 synów : Józefa z Toń, Jakuba z Łodzi (Zgierz), Emila z Zielonek i Jana (fotografia drużby z koniem) oraz 4 córki: Zofię, żonę Andrzeja Bińczyckiego, żonę Wojciecha Bińczyckiego z ul. Bankowej, żonę Serczyka z Toń oraz Bronię, żonę Duszy z Warszawy. Czepce w Zielonkach robiła Krawczyk (?) krewna Prochali, „gdzie mieszka Jamróz i Kawa”. 1946r., wesele krakowskie w Bieżanowie – 100 gości z Zielonek tańczyło krakowiaka w strojach ludowych, reżyserował kierownik szkoły, Jan Karkoszka. Wesela w Zielonkach odbywały się u Żyda Chałbynsztoka, drużbowie występowali zawsze na koniach w strojach krakowskich, przepasani białymi chustami tybetowymi na znak kawalerstwa. Pan Młody zawsze w kapeluszu, drużbowie w rogatywkach.

zdjęcie 19

Zdjęcie 19 – Fotografia wykonana w czasie wesela Jana Małka i Emilii z Bińczyckich. Drużbowie: Anna Krawczyk (żona Władysława Barana), Stanisław Nowakowski, syn Michała, Jan Bińczycki syn Wojciecha mieszkał obok Zofii Chacuś, ul. Gwizdałów, Anna Baran z Łodzi, Józef Chrzan syn Michała, czepce robiła Krawczykowa (?) od Prochali. Michał Chrzan opowiadał, że przed 1914 w Zielonkach panował zwyczaj, że drużbowie jeździli konno po wsi i zapraszali na wesele rodzinę i sąsiadów. Przed II Wojną Światową te tradycje powoli zanikały. Drużbowie przyjeżdżali do domu starszej druhny, która przystrajała ich w białe chusty. Trzeci drużba był w marynarce i towarzyszył druhnom w bryczce, pozostali jechali konno w strojach krakowskich, towarzysząc bryczce młodej pary. Drużbowie prowadzą pana młodego z orkiestrą (Konstanty Małek, Konstanty Krzak , Gibas i Mieczysław Bomba). Dominujące potrawy to rosół, gulasz, żury z kiełbasą, swojskie wędliny, kiszka, ogórki kiszone, chleb i smalec, ciasta drożdżowe (najczęściej z makiem/rodzynkami/kruszonką). Do picia wódka i bimber.

zdjęcie 20

Zdjęcie 20 – Anna Chrzan, córka Józefa i Marii, ur. 1901, zm. 1970r. Fotografia wykonana w Krakowie ok. 1912r.

zdjęcie 21

Zdjęcie 21 – Józef Bińczycki, wesele na ulicy Długopolskiej. Żona z Wegrzc, 1949r. W bryczce żona Antoniego Barana, drużba Serczyk z Toń (pracował w urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu). Fotografia wykonana w Wegrzcach.

zdjęcie 22

Zdjęcie 22 – Z lewej: Jan Baran, z prawej: Zygmunt Michalski, Zielonki, lata 30 XX w.

zdjęcie 23

Zdjęcie 23 – Pan Młody Tadeusz Bińczycki (po lewej) i panna młoda Janina Krawuś, drużbowie Józef Chrzan (stoi) i Anna Żytomierska (z domu Świnka), 1954r.

zdjęcie 24

Zdjęcie 24 – Pan Młody Tadeusz Bińczycki (po lewej) i panna młoda Janina Krawuś, mieszkali przy ul. Krakowskie Przedmieście, 1954.

zdjęcie 25

Zdjęcie 25 – Józef Chrzan, syn Michała i Anny z domu Marek z Makowa Podhalańskiego. Uczyła fizyki w technikum łączności w Krakowie, ślub wzięli w 1954r., fotografia wykonana w 1956r.

zdjęcie 26

Zdjęcie 26 – Stanisław Marek z Makowa Podhalańskiego, działacz Ruchu Ludowego przed 1939r., mocno wspierał Wici w czasie wojny, partyzant na Podlasiu.

zdjęcie 27

Zdjęcie 27 – Rozalia Bińczycka, wdowa po wójcie Błażeju, żyła 93 lata, babcia Józefa Chrzana i teściowa Michała Chrzana („Świętego”). Fotografia wykonana na ul. Gwizdałów w Zielonkach, w domu Kazimierza Bińczyckiego, w tle stare urządzenia rolnicze.

zdjęcie 28Zdjęcie 28 – Odznaczenie Kazimierza Bińczyckiego ur. 1904r. w Zielonkach. Mieszkał w narożnym domu przy skrzyżowaniu ulic ks. A. Zięby i Gwizdałów. Gniazdo Bińczyckich było u Stefana Krawczyka na ul. Na brzegu, obok miejsca gdzie dziś mieszka Marek Płonka.  (2 córki – Agata i Zosia wyszły za braci Majków, wesele odbyło się jednego dnia w 1937r. w Zielonkach)

zdjęcie 29

Zdjęcie 29 – Uroczyste poświęcenie tablicy Wincentego Witosa w Warszawie, prowadził ks. Kard. Wyszyński. 28.12.1975, Józef Chrzan ze sztandarem PSL-u z 1939r. brał udział w uroczystościach.

zdjęcie 30

Zdjęcie 30 – Zakopane, Gubałówka, 1976, Józef i Anna Chrzanowie.

zdjęcie 31

Zdjęcie 31 – Józef Chrzan, syn Michała (oparty o motocykl) i jego szwagier Stanisław Marek, lata 60 XX w., Rynek Główny w Krakowie od strony Wierzynka.

zdjęcie 32

Zdjęcie 32 – Józef Chrzan, syn Michała, ur. 1927 w mundurze starszego kaprala w latach 1949-52 na Śląsku. Karne Bataliony – „batalion dla obywateli pochodzących z najlepszej familii o burzliwych umysłach”. Fotografia legitymacyjna wojskowa.

zdjęcie 33

Zdjęcie 33 – Fotografia w mundurze, płaszczu i czapce z orzełkiem. Józef Chrzan pracował 3 lata w kopalni węgla kamiennego „Mieszko” w Wałbrzychu.

zdjęcie 34Zdjęcie 34 – Portret w kapeluszu, po opuszczeniu wojska, ok. 1953r.

zdjęcie 35Zdjęcie 35 – Portret po opuszczeniu wojska, ok. 1953r.

zdjęcie 36

Zdjęcie 36 – Józef Chrzan na ul. Sławkowskiej ok. 2005r.

zdjęcie 37

Zdjęcie 37 – Józef Chrzan na Krecie, lata 90 XX w.

zdjęcie 38

Zdjęcie 38 – W pierwszym rzędzie Emilia Chrzan, Zofia Sikorzanka obok Pardałowej, Szeterlakowa teściowa pułkownika Edwarda Najduchowskiego z ul. Rzyczyska.

zdjęcie 39pZdjęcie 39 – Józef Chrzan, syn Michała, z bykiem rasy holenderskiej na podwórku gospodarstwa rodzinnego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Zielonkach. Ok. 1969r.