Dzięki uprzejmości pana Józefa Chrzana mamy przyjemność przedstawić Państwu zbiór unikatowych, archiwalnych fotografii dokumentujących ważne wydarzenia z życia mieszkańców Gminy Zielonki na przestrzeni XXw. Fotografiom towarzyszą rozbudowane opisy dostarczone nam przez pana Józefa.
Zdjęcie 1 – Zielonki lata 50. Siostry Maria z Sobczyków, żona Józefa Chrzana (kwiecista zapaska) i Agata, żona Jana Chrzana, brata Józefa (biała zapaska) ul. Grochowalskiego. Dworek strzechą kryty, zabudowania gospodarcze. Agata – Matka Katarzyny Gawłowej i Franciszka „Stalowego” Chrzana).
Zdjęcie 2 – Dożynki w Zielonkach 1936r. Zygmunt Michalak (z lewej), Zofia Baranowa (pośrodku, bez czepca) żona Błażeja, pseudonim „Siaga”. Rozalia Bińczycka, żona Antoniego Barana, dorożkarza.
Zdjęcie 3 – Jubileusz księdza Karabuły z Toń, 1951r. Z domu Orzechowska, córka Wojciecha, siostra ks. Orzechowskiego, Agnieszka Kawa, panna. Za księdzem ostatnia żona Karabuły z Toń. Stoją: Karabuła z Toń, Michał Orzechowski, Kazimierz Bińczycki spod kościoła, Piotr Prochal – wójt, Krawczykowa, matka Antoniny Kaduli.
Zdjęcie 4 – Kazimierz Bińczycki z żoną Anną z Baranów, siostrą Wiktorii Baranówny, dom pod kościołem w Zielonkach.
Zdjęcie 5 – Jan Baran, 1937r., Zielonki. Drużba na weselu Bronisławy Duszy za mężem Janem, córki Kazimierza Barana, działacza Wici.
Zdjęcie 6 – Ulica Bankowa w Zielonkach, lata 20 XXw. córka Kazimierza Barana, żona Wojciecha Bińczyckiego, matka Marii Piórkowskiej.
Zdjęcie 7 – Maria Chrzan z domu Sobczyk, żona Józefa Chrzana, matka Michała Chrzana pseudonim „Święty”, urodzonego 1896r., zmarła w czerwcu 1957r., żyła 97 lat. Ulica Grochowalskiego, z tych samych Sobczyków co Antek, ul. Krakowskie Przedmieście
Zdjęcie 8 – Józef Bińczycki, wesele na ulicy Długopolskiej. Żona z Węgrzc, 1949r. W bryczce żona Antoniego Barana, drużba Serczyk z Toń (prawcował z urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu). Fotografia wykonana w Wegrzcach.
Zdjęcie 9 – Wele w Węgrzcach w 1949r. Na skrzypkach gra Konstanty Małek i Mieczysław Bomba z Zielonek.
Zdjęcie 10 – Helena Chrzan, siostra Michała Chrzana („Świętego”), ur. około 1900. Wstąpiła do zakonu felicjanek w latach 20. Zmarła w 1946r., córka Józefa Chrzana, nie miała wieczystych ślubów.
Zdjęcie 11 – Pogrzeb Andrzeja Bińczyckiego 1972r, działacza Batalionów Chłopskich. Poczty sztandarowe PSL. Na pierwszym planie sztandar z PSL z 1939r. niesie zasłużony działacz Jan Krawczyk. Andrzej Bińczycki angażował się ponad to w trójki polityczne Rocha
Zdjęcie 12 – Pogrzeb Andrzeja Bińczyckiego 1972r, działacza Batalionów Chłopskich.
Zdjęcie 13 – 1946r., prymicje księdza Siwka z Trojanowic. W bryczce Michał i Anna Chrzanowie + córka Rozalia, żona Sieranta z Bibic + Zosia, żona Cebulewskiego, „…był w Mogile a potem w Austrii, był bratankiem księdza profesora Siwka z Rzymu, [Michał i Anna] bardzo się lubili z rodzicami księdza Siwka z Trojanowic.”
Zdjęcie 14 – Złote gody Michała (ur. 1896) i Anny (ur. 1900) Chrzanów, Zielonki 1972r. Zdjęcie w bryczce, powozi Antoni Sierant z Bibic, mąż Rozalii. W drodze z kościoła po uroczystej mszy odprawionej przez ks. A. Ziembę. Jubilaci na pamiątkę otrzymali drewniane laski w formie krzyży.
Zdjęcie 15 – Złote gody Michała (ur. 1896) i Anny (ur. 1900) Chrzanów, Zielonki 1972r, pod kościołem. Obok Michała wnuk Andrzej Cebulewski, za nim prawdopodobnie Maria Chacuś.
Zdjęcie 16 – Warszawa, tablica Wincentego Witosa, obok mauzoleum Małachowskiego, uroczystość prowadził ks. Kard. Wyszyński. Na fotografii pierwszy ot tablicy generał broni Kamiński. 28.12.1975, Józef Chrzan ze sztandarem PSL-u z 1939r. brał udział w uroczystościach.
Zdjęcie 17 – Pogrzeb Andrzeja Bińczyckiego, 1972 Zielonki, dzisiejsza ul. Ks. Zięby.
Zdjęcie 18 –Na zdjęciu drużba Józef Chrzan s. Michała i druhna – wnuczka Kazimierza Barana Anna Baran, córka Jakuba Barana z Łodzi. Zdjęcie wykonano na weselu Jana Małka i Emilii z Bińczyckich, 1948 Zielonki. Kazimierz Baran miał 4 synów : Józefa z Toń, Jakuba z Łodzi (Zgierz), Emila z Zielonek i Jana (fotografia drużby z koniem) oraz 4 córki: Zofię, żonę Andrzeja Bińczyckiego, żonę Wojciecha Bińczyckiego z ul. Bankowej, żonę Serczyka z Toń oraz Bronię, żonę Duszy z Warszawy. Czepce w Zielonkach robiła Krawczyk (?) krewna Prochali, „gdzie mieszka Jamróz i Kawa”. 1946r., wesele krakowskie w Bieżanowie – 100 gości z Zielonek tańczyło krakowiaka w strojach ludowych, reżyserował kierownik szkoły, Jan Karkoszka. Wesela w Zielonkach odbywały się u Żyda Chałbynsztoka, drużbowie występowali zawsze na koniach w strojach krakowskich, przepasani białymi chustami tybetowymi na znak kawalerstwa. Pan Młody zawsze w kapeluszu, drużbowie w rogatywkach.
Zdjęcie 19 – Fotografia wykonana w czasie wesela Jana Małka i Emilii z Bińczyckich. Drużbowie: Anna Krawczyk (żona Władysława Barana), Stanisław Nowakowski, syn Michała, Jan Bińczycki syn Wojciecha mieszkał obok Zofii Chacuś, ul. Gwizdałów, Anna Baran z Łodzi, Józef Chrzan syn Michała, czepce robiła Krawczykowa (?) od Prochali. Michał Chrzan opowiadał, że przed 1914 w Zielonkach panował zwyczaj, że drużbowie jeździli konno po wsi i zapraszali na wesele rodzinę i sąsiadów. Przed II Wojną Światową te tradycje powoli zanikały. Drużbowie przyjeżdżali do domu starszej druhny, która przystrajała ich w białe chusty. Trzeci drużba był w marynarce i towarzyszył druhnom w bryczce, pozostali jechali konno w strojach krakowskich, towarzysząc bryczce młodej pary. Drużbowie prowadzą pana młodego z orkiestrą (Konstanty Małek, Konstanty Krzak , Gibas i Mieczysław Bomba). Dominujące potrawy to rosół, gulasz, żury z kiełbasą, swojskie wędliny, kiszka, ogórki kiszone, chleb i smalec, ciasta drożdżowe (najczęściej z makiem/rodzynkami/kruszonką). Do picia wódka i bimber.
Zdjęcie 20 – Anna Chrzan, córka Józefa i Marii, ur. 1901, zm. 1970r. Fotografia wykonana w Krakowie ok. 1912r.
Zdjęcie 21 – Józef Bińczycki, wesele na ulicy Długopolskiej. Żona z Wegrzc, 1949r. W bryczce żona Antoniego Barana, drużba Serczyk z Toń (pracował w urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu). Fotografia wykonana w Wegrzcach.
Zdjęcie 22 – Z lewej: Jan Baran, z prawej: Zygmunt Michalski, Zielonki, lata 30 XX w.
Zdjęcie 23 – Pan Młody Tadeusz Bińczycki (po lewej) i panna młoda Janina Krawuś, drużbowie Józef Chrzan (stoi) i Anna Żytomierska (z domu Świnka), 1954r.
Zdjęcie 24 – Pan Młody Tadeusz Bińczycki (po lewej) i panna młoda Janina Krawuś, mieszkali przy ul. Krakowskie Przedmieście, 1954.
Zdjęcie 25 – Józef Chrzan, syn Michała i Anny z domu Marek z Makowa Podhalańskiego. Uczyła fizyki w technikum łączności w Krakowie, ślub wzięli w 1954r., fotografia wykonana w 1956r.
Zdjęcie 26 – Stanisław Marek z Makowa Podhalańskiego, działacz Ruchu Ludowego przed 1939r., mocno wspierał Wici w czasie wojny, partyzant na Podlasiu.
Zdjęcie 27 – Rozalia Bińczycka, wdowa po wójcie Błażeju, żyła 93 lata, babcia Józefa Chrzana i teściowa Michała Chrzana („Świętego”). Fotografia wykonana na ul. Gwizdałów w Zielonkach, w domu Kazimierza Bińczyckiego, w tle stare urządzenia rolnicze.
Zdjęcie 28 – Odznaczenie Kazimierza Bińczyckiego ur. 1904r. w Zielonkach. Mieszkał w narożnym domu przy skrzyżowaniu ulic ks. A. Zięby i Gwizdałów. Gniazdo Bińczyckich było u Stefana Krawczyka na ul. Na brzegu, obok miejsca gdzie dziś mieszka Marek Płonka. (2 córki – Agata i Zosia wyszły za braci Majków, wesele odbyło się jednego dnia w 1937r. w Zielonkach)
Zdjęcie 29 – Uroczyste poświęcenie tablicy Wincentego Witosa w Warszawie, prowadził ks. Kard. Wyszyński. 28.12.1975, Józef Chrzan ze sztandarem PSL-u z 1939r. brał udział w uroczystościach.
Zdjęcie 30 – Zakopane, Gubałówka, 1976, Józef i Anna Chrzanowie.
Zdjęcie 31 – Józef Chrzan, syn Michała (oparty o motocykl) i jego szwagier Stanisław Marek, lata 60 XX w., Rynek Główny w Krakowie od strony Wierzynka.
Zdjęcie 32 – Józef Chrzan, syn Michała, ur. 1927 w mundurze starszego kaprala w latach 1949-52 na Śląsku. Karne Bataliony – „batalion dla obywateli pochodzących z najlepszej familii o burzliwych umysłach”. Fotografia legitymacyjna wojskowa.
Zdjęcie 33 – Fotografia w mundurze, płaszczu i czapce z orzełkiem. Józef Chrzan pracował 3 lata w kopalni węgla kamiennego „Mieszko” w Wałbrzychu.
Zdjęcie 34 – Portret w kapeluszu, po opuszczeniu wojska, ok. 1953r.
Zdjęcie 35 – Portret po opuszczeniu wojska, ok. 1953r.
Zdjęcie 36 – Józef Chrzan na ul. Sławkowskiej ok. 2005r.
Zdjęcie 37 – Józef Chrzan na Krecie, lata 90 XX w.
Zdjęcie 38 – W pierwszym rzędzie Emilia Chrzan, Zofia Sikorzanka obok Pardałowej, Szeterlakowa teściowa pułkownika Edwarda Najduchowskiego z ul. Rzyczyska.
Zdjęcie 39 – Józef Chrzan, syn Michała, z bykiem rasy holenderskiej na podwórku gospodarstwa rodzinnego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Zielonkach. Ok. 1969r.