Gazowanie muzealiów

Gazowanie muzealiów

21 kw., 2016

Dziś rozpoczęliśmy generalne gazowanie naszych zbiorów. Izba Regionalna w trosce o bezpieczeństwo eksponatów dwa razy w roku, wiosnę i jesienią, przeprowadza gazowanie ozonem zabytkowego księgozbioru oraz wszystkich eksponatów muzealnych, a w szczególności strojów krakowskich wykonanych z naturalnej wełny, które są wyjątkowo podatne na zniszczenie. Działania te służą pozbyciu się pasożytów, drobnoustrojów oraz pospolitych moli.

Właściwości ozonu znane są od dawna, ozon występuje w przyrodzie, jest  wytwarzany podczas wyładowań atmosferycznych w czasie burzy. Mówimy, że po burzy powietrze się oczyściło, dobrze się oddycha i poprawia się nam samopoczucie – to wszystko właśnie działanie ozonu.

Gazowanie muzealiów w IR Zielonki (6)

Zadziałanie odpowiednią dawką ozonu na komórki bakterii powoduje ich całkowity rozpad. Wykorzystując tę właściwość naukowcy opracowali technologię, którą dzisiaj stosuje się do odkażania w przemyśle spożywczym. Poprzez ozonowanie doprowadzimy do dezynfekcji pomieszczeń, eliminowania z nich bakterii, roztoczy i innych alergenów. Spowodujemy również usunięcie zanieczyszczeń po substancjach chemicznych w tym farbach, lakierach i formaldehydzie. 

Gazowanie muzealiów w IR Zielonki (8)

Nie ma mikroorganizmów, które odporne są na działanie tego wysoko aktywnego gazu. Ozonowanie pomieszczenia raz na kwartał, usuwa z naszego otoczenia 90% alergenów, mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia ludzi co pozwala zaoszczędzić wydatki na leki i chemiczne środki czystości. Jako środek odkażający, aktywne atomy tlenu szybko niszczą bakterie, grzyby i pleśń odpowiedzialne za powstawanie  nieprzyjemnych zapachów.  Wykazuje także duże zdolności unieszkodliwiania cyst i wielu innych mikroorganizmów skuteczniej niż konwencjonalne środki dezynfekcyjne, takie jak stosowany powszechnie chlor.

Gazowanie muzealiów w IR Zielonki (11)

     Podczas ozonowania w pomieszczeniu, z którego zostały usunięta kwiaty i inne rośliny, nie mogą przebywać ludzie  i zwierzęta. Ozonowanie nie niszczy sprzętów, ubrań, mebli i wyposażenia co jest bardzo ważnie w zabezpieczaniu całych kolekcji zabytkowych eksponatów; zostawione w pomieszczeniu zostaną poddane dezynfekcji. 

Gazowanie muzealiów w IR Zielonki (18)

W zamkniętym dla osób postronnych pomieszczeniu, włącza się generator ozonu, specjalne urządzenie wytwarzające ozon. Wytworzony w odpowiednim stężeniu gaz wypełnia wszystkie zakamarki i szczeliny, jest szybszy i skuteczniejszy od powszechnie stosowanych środków chemicznych na bazie chloru, które są groźne dla ludzi i zwierząt .

Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie jest nieszkodliwe dla ludzi i środowiska nie powoduje żadnych skutków ubocznych ani reakcji alergicznych. Po przeprowadzonym gazowaniu pomieszczeń powinno się je wietrzyć od 2 do 3 godzin. Silne działanie gazu działa jeszcze  ok. 40 minut po zakończeniu procesu gazowania.

Po zakończeniu ozonowania należy odczekać  odpowiedni czas, by ozon samoczynnie zamienił się w bezpieczny dla ludzi tlen O2. Utrzymujący się charakterystyczny zapach „burzy” jest nieszkodliwy i można go szybko usunąć wietrząc pomieszczenie. Ozon likwiduje nie tylko grzyby, pleśń i szkodliwe mikroorganizmy, ale też skutecznie zabija insekty i gryzonie.