Hm kpt. Władysław Zawiślak Kawalerem Orderu Uśmiechu

Hm kpt. Władysław Zawiślak Kawalerem Orderu Uśmiechu

29 lut, 2016

Z wielką radością i dumą informujemy, iż 93-letni hm kpt. Władysław Zawiślak, mieszkaniec naszej gminy, został 991 Kawalerem Orderu Uśmiechu! Ceremonia odbyła się 21 lutego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Jak podkreślono w uzasadnieniu, „na uznanie dzieci druh Władek zasłużył swoją ponad osiemdziesięcioletnią służbą harcerską (…), działając w Szarych Szeregach i wykazując się odwagą i wybitną postawą patriotyczną”.

W okresie II wojny światowej Władysław Zawiślak był harcerzem Szarych Szeregów, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie działał w konspiracji antykomunistycznej – był komendantem Polskiej Straży Przedniej. Za swoją działalność niepodległościową aresztowany, spędził 3 lata w stalinowskim więzieniu, powrócił do działalności harcerskiej i patriotycznej – jest instruktorem harcerskim, działał w Klubie Inteligencji Katolickiej, Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność.


Hm kpt. Władysław Zawiślak jest przewodniczącym krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, od wielu lat popularyzuje wśród młodzieży ideały Szarych Szeregów i patriotyzmu. Prowadzi w małopolskich szkołach – w tym w Zielonkach i Bibicach – niezwykle ciekawe lekcje historii dla dzieci i młodzieży. Jest też autorem książek: „Wielka próba. Wspomnienia więzienne 1946-1949” oraz „Na jej zew… Relacje i konfrontacje po latach”. Pomimo upływu lat Pan Władek pozostaje pełen werwy i humoru.
Gratulujemy i – jak to mówi młodzież – wielki szacun Władysław Zawiślak!

Tekst i zdjęcia pochodzą z oficjalnej facebookowej strony gminy Zielonki. (https://www.facebook.com/zielonki/)