„Józef Piłsudski- człowiek i mit”

„Józef Piłsudski- człowiek i mit”

6 lis, 2015

IMG_0891

Po długiej przerwie w czwartkowy wieczór w holu biblioteki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Czwartkowe spotkania z historią”. Z racji zbliżającego się Święta Niepodległości, tematem wczorajszego wieczornego spotkania był „Józef Piłsudski – człowiek i mit”. IMG_0890
Historyk, absolwent UJ i jednocześnie członek GRH 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich Mateusz Białowiejski przybliżył zgromadzonym gościom osobę Marszałka, który był niewątpliwie postacią barwną i kontrowersyjną, do dnia dzisiejszego posiadającą swoich zwolenników jak i przeciwników. „Musimy bowiem uświadomić sobie, że Piłsudski stał się dla historii Polski tak ważną osobą, że mówiąc o nim nie sposób pominąć mitu, jaki narósł wokół postaci Marszałka. Częściowo był to mit świadomie kreowany już za życia Piłsudskiego, zarówno przez własne jak i przeciwne środowiska polityczne. W pewnej mierze, jest to jednak suma wspomnień, wyobrażeń i opinii świadków życia Marszałka oraz następnych pokoleń, które pozostawały zawsze w jego cieniu, jako żywym symbolu II Rzeczypospolitej”.

IMG_0902

Po interesującym i bogatym w informacje wykładzie, przyszedł czas na oglądanie zgromadzonych specjalnie na ten wieczór eksponatów i pamiątek. Kolekcję monet, odznaczeń pamiątkowych z okresu monarchii austro-węgierskiej i II Rzeczypospolitej udostępnili naszym gościom panowie ppłk. Marek Zdziarski i Tomasz Jamróz-Piłsudski ( prawnuk brata Marszałka – Adama Piłsudskiego).

IMG_0906

IMG_0937
Można było również zobaczyć i dotknąć mundurów oficera i żołnierza Legionów Polskich z okresu I wojny światowej.

IMG_0911
Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, a nasi goście zapowiedzieli swoją obecność w kolejnych spotkaniach z historią.

IMG_0918

S.B-Ch.