Kazimierz Malski – artysta, rzeźbiarz z Woli Zachariaszowskiej

Kazimierz Malski – artysta, rzeźbiarz z Woli Zachariaszowskiej

9 wrz, 2011

Kazimierz Malski

Pan Kazimierz Malski od 1990 roku mieszka wraz z Rodziną i ukochanym psem Balbiną w Woli Zachariaszowskiej (żona Hanna – śpiewaczka chóru Filharmonii Krakowskiej). Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Rzeźby.  Jak sam mówi o sobie „jestem rzeźbiarzem, a malarstwo – kocham…” Ulubionym jego materiałem jest kamień. To w nim powstawały i małe rzeźby i wielkie monumentalne figury. Jest twórcą wielu prac sakralnych, jego dzieła zdobią kościół  i kapliczkę w Woli Zachariaszowskiej, monumentalna 4.5-metrowa figura Chrystusa Dobrego Pasterza (1986) stoi przy kościele na Czerwonym Prądniku, wiele dzieł w Bochni, Oświęcimiu, Tarnowie wyszło spod Jego dłuta. W malarstwie dominują portrety i obrazy sakralne.

 

Artysta jest osobą skromną i chyba tylko dlatego wystawa o gminie Zielonki w ramach cyklu „Małe Ojczyzny” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej była jego pierwszą wystawą. Prezentowane tam dzieła stanowiły przekrój wieloletniej pracy jako rzeźbiarza i malarza. Prezentowany odlew w mosiądzu i gipsowy pierwowzór rzeźby Pucherok robiły na zwiedzających ogromne wrażenie.

Mamy nadzieję, że prezentowane od 1 lipca do końca sierpnia 2011 roku prace Artysty w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach zainteresują naszych Czytelników, a równocześnie zachęcą Twórcę do pełnej prezentacji swojego dorobku w ramach dużej, przeglądowej wystawy.

Kierownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach składa serdeczne podziękowanie Panu Kazimierzowi Malskiemu za nieodpłatne przekazanie prac plastycznych do zbiorów regionalnych gminnej biblioteki.