Konkurs „Cudowna moc bukietów w Zielonkach” rozstrzygnięty.

Konkurs „Cudowna moc bukietów w Zielonkach” rozstrzygnięty.

17 sie, 2015

DSCN0627

„Chwalcie łąki umajone” rozlegało się z placu kościelnego w Zielonkach w upalne, świąteczne, sobotnie południe 15 sierpnia 2015 r.Tą piękną pieśnią maryjną autorstwa jezuity K. Antoniewicza w oprawie muzycznej M. Mycielskiego, w barwnych strojach ludowych, witał parafian zdążających do  kościoła pw. Narodzenia NMP w Zielonkach, na coroczne Święto Matko Boskiej Zielnej, miejscowy chóru Bel Canto.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (58)

Chór zachęcał tym samym do udziału w konkursie „Cudowna Moc Bukietu”. Wydarzenie zorganizowała już po raz trzeci Biblioteka Publiczna w Zielonkach i działająca w jej strukturach od 2014 r. Izba Regionalna, pod patronatem Instytutu Dziedzictwa w Krakowie i Proboszcza Parafii ks Andrzeja Olszowskiego. Konkurs wsparło finansowo Sołectwo Zielonki oraz wielu ludzi dobrej woli, fundujący piękne i cenne nagrody.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (77)

Wsparcie swe okazali: Teatru Variete z Krakowa, Krakowska Hurtownia Odzieży „Cypiss”, „Pracowania Fryzjerska „Artre” z Zielonek, Restauracja Tyffany z Woli Filipowskiej i  Good Pizza z Nowej Huty oraz Instytut Dziedzictwa w Krakowie.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (69)

Celem Konkursu była popularyzacja wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów (Święto Matki Boskiej Zielnej) a w szczególności propagowanie wiedzy o ziołach i kwiatach w otaczającym środowisku, postaw proekologicznych, troski o naturę i środowisko oraz ochronę wartości regionalnego dziedzictwa kulturowego.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (91)

W konkursie wzięła udział nadspodziewana liczba uczestników. Rywalizowało ze sobą 47 osób w tym 17 dzieci. Bukietów było jednak znacznie więcej, wypełniały cały kościół podczas mszy świętej, by po jej zakończeniu dopełnić dekoracje kwietną ołtarza polowego, podczas ogłaszania werdyktu.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (106)

W tym roku ocenę bukietów powierzono profesjonalnej florystyce Pani Ewie Barć z Krakowa oraz emerytowanej nauczycielce i pasjonatce ogrodów i botaniki zarówno tej naukowej jak i ludowo-religijnej Pani Marii Bartos, właścicielce przepięknego ogrodu w Woli Zachariaszowskiej.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (100)

Komisja wyłoniła zwycięzców Konkursu w następującej kolejności: wśród dorosłych: I miejsce – Marta Lenik z Modlniczki, II miejsce- Józefa Nowakowska z Zielonek i III miejsce – Teresa Marzec z Zielonek, a wśród dzieci: I miejsce – Justynka Krawczyk lat 10, II miejsce – Dorotka Snoch lat 11, III miejsce- Maja Krzak. Wszystkie dziewczynki to mieszkanki Zielonek.

DSCN0683

Przyznano także wyróżnienia, które w kat. dorośli otrzymały zieleńczanki, panie Stanisława Piątek, Anna Pająk, Wanda Zaczkowska, Katarzyna Krawczyk i Leokadia Piątek, a w kat. dziecięcej: Hania Sokół, Madzia Krawczyk lat 6, Natalia Przączek lat 8,  Jakub Woźniak lat 7 i Michalinka Wójcik lat 5. Dodatkowo Komisja przyznała wyróżnienie dla bukietu oddanego do konkursu w imieniu maluszka niespełna rocznego Marka Gruszki przez jego babcię. Wyróżnienie przyznano za niesienie i wpajanie oraz wychowywanie w duchu tradycji od najmłodszych lat, w wielopokoleniowej rodzinie.

DSCN0686

Wszyscy uczestnicy konkursu mieli okazję wzięcia udziału także w konkursie krakowskim zorganizowanym przez Instytut Dziedzictwa w Krakowie już po raz szósty, który w tym roku odbywał się w 4 różnych kategoriach, „Tradycyjny bukiet zielny”, „Kompozycja zielna”, „Mały bukiet” (konkurs dla dzieci) oraz „Profesjonalny bukiet florystyczny”.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (139)

 

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (164)

 

Zieleńskie bukiety zgłoszone zostały do konkursu jako ostatnie i zostały zauważone przez profesjonalne jury, który jak się okazało docenił te, które wyróżnione zostały  lub nagrodzone w konkursie w Zielonkach. Wśród 158 bukietów wystawionych w konkursie krakowskim wyróżnienie w kat. „Tradycyjny bukiet zielny” otrzymali p. Leokadia Piątek i p. Krzysztof Pająk, w kat. „Mały bukiet” Dorotka Snoch. W krakowskim konkursie wzięła także udział nasza instruktorka czwartkowych warsztatów florystycznych, laureatka tego konkursu sprzed 2 lat w kat. „Bukiet miejski” i zdobywczyni II miejsca w ubiegłorocznym konkursie w kat. „Tradycyjny bukiet zielny” p. Bernadetta Walczak. W tym roku podniosła sobie porzeczkę konkurując z profesjonalnymi florystami i  zdobywając w tej kategorii wyróżnienie.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (161)

 

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (119)

Krakowski konkurs bukietów zdominowała w tym roku Gmina Zielonki, bowiem oprócz wyżej wymienionych wyróżnień pierwsze miejsca w kategoriach „Tradycyjny bukiet zielny” i „Kompozycja zielna” zdobyła p. Krysia Sikora z Bibic, to ona w tym roku wraz z rodziną, czy przyjaciółmi pojedzie do Brukseli. Jej przypadł też puchar Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach (191)

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, jednocześnie kustosz Izby Regionalnej  Mariusz Zieliński pragnie tą drogą serdecznie podziękować: „wszystkim  uczestnikom konkursu za tak liczny udział, piękne bukiety i gratulacje jakie odbierał od zebranych przed kościołem ludzi za organizacje tego typu wydarzeń w Zielonkach, patronom konkursu i sponsorom za wsparcie finansowe i mentalne oraz Paniom Marcie Snoch, Bernadecie Walczak, Marzenie Gadzik-Wójcik za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu przedsięwzięcia, poświęcony czas i  niezwykłe zaangażowanie”. Gratulacje zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie w Zielonkach i na krakowskim Małym Rynku przekazuje także Bogusław Król Wójt Gminy Zielonki.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Liliany Sonik Prezes Stowarzyszenia Instytutu Dziedzictwa za nawiązanie tak miłej współpracy przy organizacji konkursu, która mamy nadzieje będzie kontynuowana.

M.G-W