Konkurs na najpiękniejszą palmę w Zielonkach 2016

Konkurs na najpiękniejszą palmę w Zielonkach 2016

23 mar, 2016

Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Męki Pańskiej sięga w Polsce czasów średniowiecza. Choć na przestrzeni wieków zmienił się ich wygląd i sposoby wykonywania to znaczenie pozostaje wciąż to samo – zwycięstwo nad śmiercią i powrót życia stanowią esencjonalne elementy symboliki Wielkanocy. Izba Regionalna w Zielonkach we współpracy z Sołectwem Zielonki po raz kolejny już zorganizowała konkurs na najpiękniejszą palmę w Zielonkach, którego zadaniem było promowanie i przypominanie zwyczajów ludowych związanych z tym okresem liturgicznym.

Obchody Niedzieli Palmowej w 2016 roku po raz kolejny udowodniły, że te tradycje pozostają w naszej okolicy wciąż jak najbardziej żywe.  Mimo, że pogoda nie do końca dopisała mieszkańcy Gminy Zielonki przybyli na uroczystą sumę tłumnie. Liczne palmy, począwszy od tych niewielkich, symbolicznych, poprzez coraz ambitniejsze egzemplarze aż do gigantycznych 2 i 3-metrowych można było podziwiać już w kościele i podczas procesji, jednak dopiero po zakończeniu mszy przyszedł czas na poświęcenie im pełnej uwagi.

Konkurs zorganizowany przez Izbę Regionalną w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki cieszył się dużym zainteresowaniem – w kategorii dorosłych zgłoszono do oceny 24 palmy podczas gdy w kategorii dziecięcej liczba ta wyniosła 26. Bezstronne jury, w którego skład weszli p. Halina Legutko, ks. Tomasz Pilarczyk, oraz artysta-plastyk, absolwent ASP, Zenon Olech, zważywszy na wysoki poziom prezentowany przez wszystkie prace miało trudny orzech do zgryzienia.

Ostatecznie jednak ogłoszono wyniki: w kategorii dorosłych zwyciężyła p. Anna Pająk, drugie miejsce zajęła p. Agnieszka Stojek, a podium zamykała p. Antonina Juda. Przyznano także liczne wyróżnienia, zdobyły je p. Anna Palimąka, p. Katarzyna Sokół, p. Małgorzata Cikała, p. Antoni Orzechowski, p. Zofia Chacuś, p. Józefa Nowakowska, p. Bernadeta Walczak, p. Barbara Hudzikiewicz, p. Krystyna Kawa oraz p. Patrycja Dziura. W kategorii dzieci laury przypadły Michałowi Nalepie, a za nim znaleźli się Jakub Małek (II miejsce) i Paulina Stojek (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali Tymoteusz Walendzewicz, Justyna i Madzia Krawczyk, Szymon Jędrzejowski, Sebastian Jędrzejowski, Martyna Kuik, Maciek Kuik, Ula Ptak, Wojtek Kiraga, Wojtek Kowalski oraz Joasia Hudzikiewicz.

W imieniu Izby Regionalnej w Zielonkach serdecznie gratulujemy zwycięzcom a także dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, oraz osobom, zaangażowanym w jego organizację, a w szczególności Paniom Bernadecie Walczak, Zofii Chacuś, Józefie Nowakowskiej, Annie Palimące, Leokadii Piątek oraz Wandzie Zaczkowskiej. Dziękujemy także członkom Krakowskiego Klubu Fotograficznego – Stanisławowi Guzikowi oraz Ewie Maciejczyk za udokumentowanie całego wydarzenia na fotografiach, które mogą Państwo podziwiać w galerii na naszym profilu facebookowym pod niniejszym linkiem.