Krakowiacy Zachodni nie tylko na starych klinczach i fotografiach

Krakowiacy Zachodni nie tylko na starych klinczach i fotografiach

4 lip, 2016

3

2 lipca w Zielonkach miał miejsce niezwykły plener fotograficzny, zorganizowany przez Izbę Regionalną działającą przy Biblioteki Publicznej w Zielonkach. Mieszkańcy naszej gminy mieli okazję zaprezentować się w oryginalnych ludowych strojach krakowskich, typowych dla grupy etnograficznej krakowiaków zachodnich z przełomu XIX i XX stulecia, użyczonych chętnym na tę okoliczność przez miejscową Izbę Regionalną, bądź zaprezentować swoje, jeśli ktoś takimi dysponował.

2

IS__LIP7255

Krakowiacy Zachodni – grupa etnograficzna zamieszkująca tereny na zachód po rzekę Przemszę, na północy po Szczekociny, na wschód po Jędrzejów, Miechów, Proszowice, Koszyce i Bochnię, na południe po Myślenice, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Centrum zajmowanego obszaru jest Kraków.

IS__LIP7305

Do pleneru zgłosiło się ok. 50 osób – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Sesja plenerowa realizowana była w kilku ciekawych zakątkach Gminy – okolicach starego fortu na Marszowcu, placu przykościelnym w Garlicy Murowanej przy reliktach zabudowy dworskiej, starym lamusie i sadach oraz Pękowicach w malowniczym zakole rzeki.

IS__LIP7386

 

Chcieliśmy pokazać piękno naszych strojów oraz naszej małej ojczyzny i lipcowej przyrody. Plener prowadziło dwóch fotografów Ryszard Cabała z Krakowskiego Klubu Fotograficznego i Andrzej Chlebowski mieszkaniec Gminy Zielonki.

4

Pomimo upału i zmęczenia modele pięknie pozowali i przybierali zastygłe pozy zaczerpnięte ze starych fotografii, albumów fotograficznych oraz wykreowane przez Mariusza Zielińskiego – pomysłodawcy i organizatora całego przedsięwzięcia.

5

6

Staraliśmy się wyeksponować charakterystyczny wzór strojów krakowskich tzw. „od Zielonek”. Katanki, kabaty, kamizelki, sukmany, kaftany i pasy krakowskie, białe chusty czepcowe zanikły w Zielonkach po 1919 r. w sposób naturalny poprzez nagminne przyswajanie mody miastowej z pobliskiego Krakowa.

7

8

Podziw do dziś budzą gorsety krakowskie pod względem formy, kolorów, haftów, wykończenia pasmanterii, koralików i cekinów, oraz dodatków takich jak korale, chusty tybetowe itp.

Była to pierwsza sesja, następne planowane są po żniwach i barwną jesienią. Wszystkich chętnych do współpracy zapraszamy już dziś.

9

10

Efekty będą prezentowane na wystawie w Bibliotece w Zielonkach oraz pielgrzymom niemieckojęzycznym goszczącym w Zielonkach w czasie Światowych Dni Młodzieży ze stosownym komentarzem w ich języku.

11