Maszynka do robienia masła

Maszynka do robienia masła

10 Cze, 2021

 

Może nas dziwić, że ten zdobiony, barwnie pomalowany przedmiot nie służył do przechowywania drobiazgów czy dekoracji, ale do… robienia masła.

Zazwyczaj maselnica kojarzy nam się z dużym, stojącym pionowo i przypominającym beczkę sprzętem. Jednakże przedstawiona dzisiaj maselnica jest niewielka i raczej jest podobna do ozdobnej skrzyneczki. 

 

Aby wyprodukować w takiej maszynce masło należało wlać do środka śmietanę odstałą z mleka. Robienie masła polegało na kręceniu korbą, która poruszała umieszczoną w środku wirówką. W ten sposób mieszano śmietanę, a w efekcie dochodziło do łączenia się kulek tłuszczu i wytworzenia grudek masła. Po wytworzeniu satysfakcjonującej ilości grudek łączono w je w większe bryły, a następnie płukano i wyrabiano w zimnej wodzie, aby wycisnąć resztki maślanki uwięzionej w maśle. Dzięki temu procesowi powstawała osełka masła goszcząca na stole i w kuchni.

Co ciekawe, maszynka do masła przedstawiana w tym tygodniu jest dekorowana ludowymi wzorami i kolorami, a więc została potraktowana podobnie jak inne meble w domu na polskiej wsi – została pomalowana i stała się unikatowa.

IR 164-2015