Może nas dziwić, że ten zdobiony, barwnie pomalowany przedmiot nie służył do przechowywania drobiazgów czy dekoracji, ale do… robienia masła.

Zazwyczaj maselnica kojarzy nam się z dużym, stojącym pionowo i przypominającym beczkę sprzętem. Jednakże przedstawiona dzisiaj maselnica jest niewielka i raczej jest podobna do ozdobnej skrzyneczki. 

 

Aby wyprodukować w takiej maszynce masło należało wlać do środka śmietanę odstałą z mleka. Robienie masła polegało na kręceniu korbą, która poruszała umieszczoną w środku wirówką. W ten sposób mieszano śmietanę, a w efekcie dochodziło do łączenia się kulek tłuszczu i wytworzenia grudek masła. Po wytworzeniu satysfakcjonującej ilości grudek łączono w je w większe bryły, a następnie płukano i wyrabiano w zimnej wodzie, aby wycisnąć resztki maślanki uwięzionej w maśle. Dzięki temu procesowi powstawała osełka masła goszcząca na stole i w kuchni.

Co ciekawe, maszynka do masła przedstawiana w tym tygodniu jest dekorowana ludowymi wzorami i kolorami, a więc została potraktowana podobnie jak inne meble w domu na polskiej wsi – została pomalowana i stała się unikatowa.

IR 164-2015