Dąb niepodległości dla przyszłych pokoleń

Dąb niepodległości dla przyszłych pokoleń

14 lis, 2018

W wigilię Święta Niepodległości, w remizie OSP Zielonki w Centrum Integracji Społecznej, zorganizowano Wieczór pieśni patriotycznych z inicjatywy Biblioteki Publicznej i sołectwa w Zielonkach.

W samo południe 11 listopada 2018 roku w Zielonkach, jak i w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”zainicjowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę, odśpiewaliśmy hymn państwowy „Jeszcze Polska nie zginęła” przy akompaniamencie orkiestry parafialno-gminnej pod batutą Wojciecha Karwata. Cała nasza parafia udekorowana była biało-czerwonymi flagami. Po Mszach Świętych o godzinie 8, 10 i 12 zbierano podpisy mieszkańców aktem erekcyjnym zasadzenia dębu niepodległościowego, który był ręcznie wykaligrafowany w kronice, która będzie przechowywana w zbiorach Izby Regionalnej w Zielonkach.

Msza Święta była koncelebrowana przez ks. kan. Tadeusza Kozaka, proboszcza parafii w Zielonkach oraz ks. kan. Alojzego Strączka. Po zakończeniu komunii wierni odśpiewali hymn kościelny Te Deum jako wyraz wdzięczności Bogu za dar niepodległości naszej ojczyzny. W uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny wzięły udział delegacje ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach i delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z Zielonek i Garlicy oraz tłumnie zgromadzeni parafianie (ponad 200 osób). Po Mszy złożono także kwiaty pod tablicą katyńską w kaplicy Matki Bożej Zwycięskiej.

W tym roku przypada jubileusz 25 lat odkąd tablica zawisła na ścianach zieloneckiej kaplicy z inicjatywy Kół Kombatanckich z terenu gminy Zielonki. Młodzież złożyła kwiaty i odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”. Około godziny 13 duchowieństwo, poczty sztandarowe i wierni przeszli na plac przykościelny,gdzie drzewo odczytano uroczysty akt erekcyjny Ad maiorem Dei gloriam z 11.11.2018 r. Następnie zasadzono dąb niepodległości – sadzonka dębu szypułkowego „Bartuś” – szczepu najbardziej znanego w Polsce Dębu Bartek (pęd jest tego dębu, korzeń podkładki obcy) – jako symbolu siły i wytrwałości. Sadzonka pochodzi od Polskiego Towarzystwa Leśnego, a wyhodowano ją w Instytuci Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Na korzenie sadzonki uroczyście rzucono symboliczne łopaty zieloneckiej ziemi. Pierwsze łopaty rzuciło duchowieństwo ks. Tadeusz Kozak, ks. Alojzy Strączek, ks. Tomasz Pilarczyk.

W imieniu władz samorządowych ziemię rzucił Bogusław Król – Wójt Gminy Zielonki, Władysław Orzechowski – sołtys Zielonek, Bożena Nowak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach, Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, który był inicjatorem tego wydarzenia. W imieniu kobiet z parafii Zielonki łopatę rzuciła Krystyna Kawa, zaś mężczyzn Robert Nakielski, w imieniu seniorów Zofia Sandecka, która w tym roku obchodziła 80-te urodziny. W imieniu służby liturgicznej łopatę rzucił Jan Bulak, a w imieniu dzieci siostry Zosia i Hania Sokół. Na koniec orkiestra gminno – parafialna wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

Zdjęcia autorstwa p. Ryszarda Cabały