W tym tygodniu w niedzielę obchodzimy Święto Wojska Polskiego w rocznicę  „Cudu nad Wisłą” oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane w polskiej tradycji świętem Matki Boskiej Zielnej. Związane jest z nim błogosławieństwo ziół, kwiatów, zbóż, warzyw i owoców.

Święto katolickie przypadające na 15 sierpnia ustanowione zostało dopiero w XX wieku przez Piusa XII choć w Kościele obecne było od dawna. Swoją decyzją papież ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. W pierwszych wiekach święto to obchodzono pod nazwą „zaśnięcia Maryi” a dopiero potem zastąpiono ją obecną. Datę sierpniową ustalono ok. VI wieku w Konstantynopolu, w Europie obchodzone jest od następnego stulecia. W kalendarzu juliańskim, który zachowują Kościoły wschodnie święto to przypada na 28 sierpnia a więc 13 dni później.

Na ziemiach polskich kult Wniebowzięcia Maryi zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Świadczą o tym liczne sanktuaria, pielgrzymki piesze, które swoje apogeum mają właśnie w tych dniach oraz liczne przedstawienia w sztuce. Najbardziej znanym dziełem wokół opisywanego tematu jest oddalony o 7 km od Zielonek w linii prostej ołtarz Wita Stwosza z XV wieku w kościele Mariackim  na rynku w Krakowie.

Natomiast we zbiorach naszej Izby posiadamy obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z XX wieku. Jest to scena koronacji Matki Bożej przez Trójce Świętą na niebieskim firmamencie wśród chmur. Kolorystyka obrazu utrzymana jest w jasnej tonacji. Główny temat oplata bordiura z polskich kwiatów. Całość natomiast zamknięta została w złotej ramie o wysokości 54 cm i 42 cm szerokości.

Numer inwentarzowy: IR 176/2015