Osadzanie chochoła to tradycja wywodząca się z ludowych zwyczajów, a przede wszystkim sięgająca do niepowtarzalnego wydarzenia, jakim był ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Uroczystość ta odbyła się 20 listopada 1900 roku w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu Wesele, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego Wesela. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.
W tym roku wydarzenie to będzie miało wyjątkowy charakter. Związane jest to z 50. rocznicą otwarcia muzeum w Rydlówce. Świętowanie okrągłego jubileuszu rozpocznie się 23 listopada 2019 roku o godzinie 12.00. Bronowickie gospodynie oraz dzieci z miejscowych szkół podstawowych, ubrane w krakowskie stroje ludowe, przy dźwiękach melodii ludowych i przy wtórze przyśpiewek nałożą na krzak róży słomiane okrycie, tańcząc w wokół niego jak w ostatniej scenie dramatu Wyspiańskiego. Następnie odbędą się występy artystów krakowskich teatrów oraz młodzieży. W tym roku wydarzenie to będzie połączone z możliwością performatywnego zwiedzania wystawy.
godz. 12.00 – Osadzanie Chochoła
godz. 13.30–16.30 – performatywne zwiedzanie od (konieczna rezerwacja miejsc). Rezerwacja na stronie muzeum lub telefonicznie (Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 [Sukiennice], e-mail: info@muzemkrakowa.pl)
Wydarzenia towarzyszące:
21 listopada 2019 roku, godz. 17.00: Monika Śliwińska, dziennikarka, autorka wielu publikacji z dziedziny literatury i sztuki okresu Młodej Polski opowie o Weselu Stanisława Wyspiańskiego oraz o rodzinie Rydlów, Tetmajerów i Mikołajczyków (wstęp wolny);
Dopełnieniem tego święta będzie planowana na 7 grudnia 2019 roku II tura konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży Rzekłbym dwa słowa… za dużo dotycząca poezji okresu Młodej Polski i Bronowic.