Plener malarski w Zielonkach z Katarzyną Gawłową w roli głównej.

Plener malarski w Zielonkach z Katarzyną Gawłową w roli głównej.

19 maj, 2016

W czasie pikniku rodzinnego w Zielonkach odbył się plener malarski „Z Katarzyną Gawłową w roli głównej.” Uczestnicy pleneru, w szczególności dzieci, mogli poznać malarstwo Katarzyny Gawłowej (1896-1982) na przygotowanych wcześniej reprodukcjach wykonanych w Izbie Regionalnej w Zielonkach przez p. Jana Gąsiora.

Obrazy Gawłowej ukazują świat płaski, pozbawiony perspektywy, ale kolorowy i radosny. Ważna jest symetria i nadanie ważniejszym postaciom miejsca zgodnego z ich rangą. Na obrazach Katarzyna Gawłowa ukazuje świętych – tych najbliższych. Ale przede wszystkim Świętą Rodzinę, adorację Dzieciątka przez Trzech Króli i pasterzy, Maryję z Józefem uciekających do Egiptu, ukazuje też Chrystusa Frasobliwego.

Wszelkie wolne miejsca wypełniają dekoracje kwiatowe, konie, ptaki i motyle. Czasem widzimy fragmenty znanych pieśni, ludowych sentencji lub rymowanki własnej kompozycji.  Gawłowa malowała też nowożeńców, drużbów, grajków z ludowych kapel, procesje i ich uczestników.  Postacie odziewała w ludowe krakowskie stroje.

W czasie trwania pikniku powołana została komisja w składzie: Marzena Gadzik-Wójcik – przewodnicząca jury, Anna Kaczmarczyk i Jan Bulak, która wybrała trzy najpiękniejsze obrazy inspirowane twórczością malarki z Zielonek.

Wszyscy mali malarze oczarowani twórczością artystki z Zielonek zostali obdarowani słodkościami i specjalnymi kubkami z obrazami Gawłowej przygotowanymi na ten piknik Sołectwa Zielonki.

Plener malarski zamykał tydzień kultury ludowej w Izbie Regionalnej w Zielonkach, którego pomysłodawcą i realizatorem był Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej i opiekun zbiorów muzealnych w Zielonkach.