Pokochało nas Muzeum, pokochał nas Kraków

Pokochało nas Muzeum, pokochał nas Kraków

8 wrz, 2014

Niezwykłą oprawę miał przejazd wieńca dożynkowego z siedziby Biblioteki Publicznej w Zielonkach do Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Asystę, której przewodził dyrektor zieloneckiej książnicy, tworzyła młodzież z gminy Zielonki strojach krakowskich, panie z Zespołu Śpiewaczego „Zieleńczanki” z kolorowymi zielnymi bukietami, ks. kan. Alojzy Strączek, pracownicy biblioteki oraz mieszkańcy Zielonek.

Wyjazd do muzeum był jednym z punktów  realizowanego przez bibliotekę projektu „Nasze wiano dla przyszłych pokoleń. Izba Regionalna przy Bibliotece w Zielonkach jako świadek czasów minionych”, a inicjatorem całej uroczystości był dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński.

Uroczyste przekazanie wieńca dożynkowego wraz z okazałym bochnem chleba było podziękowaniem dla dyrekcji i pracowników krakowskiego muzeum za pomoc w aranżacji oraz zinwentaryzowaniu wartości historycznej zbiorów Izby Regionalnej. Warto podkreślić, iż jest to pierwsza tego typu  izba  muzealna w całości (od marca 2013 r.) podlegająca instytucji kultury gminy Zielonki. Korowód z wieńcem przemaszerował wokół placu Wolnica i kościoła Bożego Ciała, wzbudzając ogromne zainteresowanie a nawet zachwyt mieszkańców, pracowników okolicznych kamienic i oczywiście turystów – zewsząd błyskały flesze aparatów. Wśród śpiewu i akompaniamentu akordeonu wieniec wkroczył do bram muzeum.

Po wysłuchaniu przygotowanych specjalnie na ten dzień przyśpiewek w wykonaniu pań z zespołu śpiewaczego, działającego pod opieką Wojciecha Karwata – radnego powiatu krakowskiego, wspieranych przez organistę zieloneckiej parafii Piotra Szczerbę, reprezentujący muzeum zastępca dyrektora MEK ds. relacji z publicznością Bożena Bieńkowska, Grażyna Mosio z Działu Sztuki (mieszkanka gminy  Zielonki od 20 lat) oraz Elżbieta Pobiegły  i Ewa Rossal z Działu Strojów i Tkanin otrzymały bukiety z zieloneckich polnych kwiatów i ziół. Niezwykle miłym akcentem było przekazanie dla pracowników muzeum, kosza zieleniny z pół na których pracowała niegdyś artystka z Zielonek – Katarzyna Gawłowa.

Jej obrazy zgromadzone w krakowskim muzeum  jak również zabytkowe stroje pochodzące z bliskich nam miejscowości: Zielonek, Toń i Bronowic towarzyszyły całej uroczystości.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie muzeum w znamienitym towarzystwie pań kustoszy, które wyczerpująco objaśniały oglądane zbiory. Grażyna Mosio wprowadziła nas w historię muzeum oraz samego budynku, w którym znajdują się zbiory. Przybliżyła też sylwetkę patrona Seweryna Udzieli. Największe zainteresowanie wzbudziła izba lekcyjna z okresu międzywojennego. Wszystkie ławki zapełniły się krakowiankami i krakowiakami, a najstarsi z nich przypominali analogie do własnych doświadczeń z czasów kiedy byli uczniami.  

Zgromadzone na piętrze muzeum stroje ludowe zachwyciły nawet najmłodszych uczestników delegacji. Tu zatrzymaliśmy się najdłużej, a panie z korowodu dożynkowego  po raz kolejny dały popis swego talentu. Solistka Zofia Chacuś zaintonowała napisaną przez siebie piosenkę o Zielonkach „Ja kocham mą wioskę” oraz gromkie „Sto lat”. Wzruszeni opuszczaliśmy mury gościnnego muzeum, dziękując za niezwykle ciepłe przyjęcie, z wiarą w dalszą, owocną dla obydwu instytucji współpracę. 

 Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz Facebook(link)