Polscy żołnierze w Bibicach!

Polscy żołnierze w Bibicach!

6 sie, 2014

Czy wiedziałeś że?

To było sto lat temu……

Słońce wstawało powolutku. Jak chłop, który zabalował w nocy. Swoim złocistym okiem spoglądało na bibickie chaty i ludzi, którzy zbierali się

szybciej niż ono. Jest sierpień, pora żniw, więc znów trzeba zwlec dzieci z łóżka, żona przyszykuje nieco jedzenia dla wszystkich i cały dzień spędzi się w polach. Ten poranek był jednak inny.

Gdy zapuścili pierwsze kosy, by dzieci miały zajęcie (pomaganie przy tworzeniu snopków), dostrzegli coś nadzwyczajnego: na krakowskim gościńcu wzbiły się tumany kurzu. Nie trzeba było długo czekać. Po piętnastu minutach przez wieś przejechali piękni żołnierze. Ale nie austro-węgierscy! To byli „nasi”! Polscy żołnierze w Bibicach! Skręcili z gościńca krakowskiego, przejechali prędko przez wieś i drogą na Czekaj pognali w stronę Miechowa. Nawet najtwardsi ocierali łzę: „a więc wojna! Czy wstaniesz i Ty, Polsko?”

______________

Dziś 6 sierpnia. Dokładnie 100 lat temu przez Bibice przemaszerowała Pierwsza Kompania Kadrowa. Łzy radości małej miejscowości z powodu Wielkiej Historii.

Jan Bukak

Koło Naukowe Historyków Studentów UPJP II