“Procesja w Święto Trójcy” aut. Katarzyna Gawłowa

“Procesja w Święto Trójcy” aut. Katarzyna Gawłowa

27 maj, 2021

obraz przedstawiający procesję w Święto Trócy Świętej

Obraz “Procesja w Święto Trójcy”, tempera na desce, 66 cm x 86 cm, lata 70 XX w. aut. Katarzyna Gawłowa

 

Nadchodzi Święto Trójcy Świętej w kalendarzu liturgicznym świąt chrześcijańskich. Z tej okazji przedstawiamy obraz Katarzyny Gawłowej “Procesja w Święto Trójcy”. Ilustruje on obchody tytułowych okoliczności. 

Przedstawianie obrzędów religijnych, takich jak procesja, było tematem często poruszanym przez pochodzącą z Zielonek malarkę ludową Katarzynę Gawłową. 

Gawłowa (1896-1982) malowała przez całe swoje życie, jednakże jej jedyne zachowane obrazy pochodzą z czasu, gdy miała już ponad 77 lat. Wtedy to została odkryta jako artystka i zaczęła tworzyć nie tylko na ścianach swojego domu, ale na osobnych powierzchniach, przez co powstawały pełnoprawne, przenośne obrazy.

Jej malarstwo cechują uproszczone i płaskie formy, duże białe twarze postaci oraz malowanie dużymi, płaskimi plamami bez światłocienia. Najczęściej przedstawiała tematy związane z życiem codziennym i religią chrześcijańską – stąd obraz “Procesja w Święto Trójcy”, który łączy ze sobą oba aspekty. Obraz posiada dwie strefy – górną, przedstawiającą święte postacie, jak i Trójcę Świętą, oraz dolną pokazującą zwykłych aczkolwiek odświętnie ubranych ludzi rozpoczynających procesję wychodząca z kościoła.

IR 1-2013