Przekazanie sztandarów kombatanckich oraz sztandarów SL i ZSL do zbiorów Izby Regionalnej w Zielonkach

Przekazanie sztandarów kombatanckich oraz sztandarów SL i ZSL do zbiorów Izby Regionalnej w Zielonkach

23 lip, 2020

22 lipca 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Zielonkach Pan Józef Chrzan – były żołnierz Batalionów Chłopskich, członek Koła Kombatantów Gminy Zielonki – przekazał do zbiorów zieloneckiej Izby Regionalnej  dwa sztandary kombatanckie (Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych), a także sztandar Koła Stronnictwa Ludowego w Zielonkach z 1939 roku oraz sztandar Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego z lat 60. XX wieku. Umowa darowizny została podpisana przez Darczyńcę oraz Mariusza Zielińskiego – dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach i kustosza Izby Regionalnej. Przy podpisaniu umowy był obecny sołtys Zielonek Władysław Orzechowski

Szanowni Panowie, to historyczne wydarzenie. Uporządkowaliśmy sprawę przechowywania sztandarów – powiedział po podpisaniu umowy Mariusz Zieliński.

Sztandary SL i ZSL trafią na wystawę Izby Regionalnej w Zielonkach po śmierci Darczyńcy. Do tego czasu będą przechowywane w jego domu. Sztandary kombatanckie znajdują się obecnie w gablocie w sołtysówce w Zielonkach przy ulicy Krakowskie Przedmieście 116.