Stara skrzynia i drewniany świecznik w Izbie Regionalnej

Stara skrzynia i drewniany świecznik w Izbie Regionalnej

7 Maj, 2013

      Powstająca przy Bibliotece Publicznej w Zielonkach Izba Regionalna wzbogaciła się przed kilkoma dniami, dzięki hojności Pana Ryszarda Bochenek-Dobrowolskiego  o dwa  niezwykłe eksponaty  w postaci  starej, zabytkowej skrzyni krakowskiej i drewnianego świecznika.

      Skrzynia miała szczególne znaczenie w tradycyjnej izbie wiejskiej. Przechowywano w niej wiano, dlatego skrzynia i jej zawartość świadczyły o zamożności panny. Musiała być zatem duża, pojemna, ciężka i pięknie malowana. Ustawiano ją zawsze w widocznym miejscu. Kwiaty były najczęstszym motywem dekoracyjnym skrzyń malowanych. Podziwiając je  często możemy dostrzec wymalowane na jednej łodydze różnokształtne liście  i niespotykane kwiaty w fantazyjnej kolorystyce. W poszczególnych regionach panowały rozmaite wzorce zdobienia, ale najpiękniejsze pozostały właśnie  te     z naszego regionu – skrzynie krakowskie.

      Kwiaty były zazwyczaj umieszczone na trzech polach z wyodrębnionego tła. Charakterystycznym kolorem tła dla skrzyń krakowskich była zieleń. Cechowała je ogromna różnorodność, ze względu na ogrom ośrodków skrzyniarskich w tym regionie. Szczególnie cenione były te pochodzące ze Skawiny, Żabna, Wojnicza i Tyńca.

      Z tym większą wdzięcznością przyjmujemy ten hojny dar, dziękując w imieniu wszystkich przyszłych zwiedzających naszą Izbę Regionalną.