Strój krakowski królował na rynku

Strój krakowski królował na rynku

11 cze, 2015

IMG_1233

W czwartek 11 czerwca przed południem u podnóża Bramy Floriańskiej zebrali się miłośnicy stroju krakowskiego, wśród nich mocna reprezentacja z Gminy Zielonki pod szyldem Izby Regionalnej aby uczcić coroczne święto, które poprzedza pochód Lajkonika w ósmy dzień oktawy Bożego Ciała.

IMG_1219

IMG_1220

Panie i Panowie w kolorowych i bogato zdobionych nierzadko w stuletnich zabytkowych strojach z Zielonek, Węgrzc i Bibic wzbudzali zachwyt  turystów i mieszkańców Krakowa. Wiele osób podchodziło i prosiło o pamiątkowe zdjęcia, gdyż niecodziennie można już (niestety!) zobaczyć prawdziwych krakowiaków.

IMG_1224

IMG_1237

IMG_1240

IMG_1239

IMG_1243

Około godziny 11:15 reprezentanci Izby Regionalnej pod przewodnictwem Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Marzeny Gadzik-Wójcik wraz z pozostałymi miłośnikami stroju krakowskiego, wyruszyli w kolorowym pochodzie ulicą Floriańską na płytę krakowskiego rynku.  Z kilkudziesięciu gardeł płynęły piosenki i przyśpiewki, które odśpiewał z przytupem nasz orszak, któremu przygrywał na akordeonie na ludową nutę pan Wojciech Karwat. Co odważniejsi  turyści  podchodzili do pięknie ubranych pań i prosili do tańca a panie chętnie zaprezentowały na Rynku tradycyjnego „wiatraczka”. Barwny korowód poprowadziła grupa weselna ZPiT Krakowiacy.

IMG_1256

IMG_1267

IMG_1279

IMG_1285

Wśród śpiewu i błyskających ze wszystkich stron fleszy, doszliśmy pod płytę upamiętniającą  miejsce złożenia przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę  w marcu 1794 r.  Po odczytaniu słów Kościuszki sprzed 221 laty, młodzież złożyła kwiaty oraz zatańczyli „Krakowiaka”. W chwilę potem barwny zielonecko-bibiczański orszak pełen wrażeń  ruszył pod  pomnik największego polskiego wieszcza, aby tam – setki razy fotografowany – zakończyć swój udział w Święcie Stroju Krakowskiego. 
IMG_1305

IMG_1307

Imprezę zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

S.B-Ch. J.B.