Powszechnie znana w danych czasach jako okrycie wierzchnie noszone w dni świąteczne oraz podczas uroczystości przez mieszkańców podkrakowskich wsi, a dokładniej przez Krakowiaków zachodnich.

Nazwa chrzanówka wywodzi się od białego sukna, które wytwarzało między innymi grono sukienników z Chrzanowa, a z którego szyto później sukmany. Był to stały element stroju bogatego Krakowiaka. Zakładano sukmanę na kaftan bez rękawów, a ten na białą koszulę. Całości stroju dopełniały białe spodnie w czerwone prążki wpuszczone w wysokie buty typu oficerki. Głowę zakrywano kapeluszem filcowym albo magierką, które ozdabiano piórami pawimi.

Sukmana męska zwana chrzanówką lub kościuszkowską. Wykonana została z białego sukna, bez podszewki. Zapięcie pod kołnierzem i klapy rękawów podszyto czerwonym suknem. Plecy wykrojone są z jednego kawałka materiału i dopasowane w pasie, poniżej wstawiono po każdej stronie klin z  niewielkim rozcięciem. Sukmana w całości obszyta jest czerwoną lamówką okalającą brzegi, rozcięcia oraz kieszenie.

Zdobiona uzupełnionymi podczas prac konserwatorskich tradycyjnymi, bordowymi chwostami, umieszczonymi po obu stronach kołnierza oraz w pasie, w rzędach przy rozcięciach klinów, a także sutaszem. Stan zachowania: dobry, ze śladami po żerowaniu  moli.

Nr inwentarzowy: IR/Pz/150/2016