W zbiorach zieloneckiego muzeum znajdują się dwa eksponaty, które przedstawiają wizerunek św. Agaty – są to oleodruki, wyrób małych manufaktur dewocjonaliów.
Oleodruki to reprodukcje wykonane techniką wielobarwnego druku na papierze. Przedstawiały one często w sposób naiwny i mało wyrafinowany różne wydarzenia i sceny biblijne, a także wizerunki Świętych. Oleodruki były popularne w XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku. Produkowano je wówczas masowo a ich wartość artystyczna była niewielka.
Na wsiach podkrakowskich chętnie kupowano oleodruki przedstawiające, św. Annę, św. Agatę i MB Częstochowską, natomiast spośród świętych mężów popularnym był wizerunek świętych Józefa, Izydora, Franciszka, Piotra i Pawła czy Stanisława i Wojciecha, Alojzego, Floriana oraz Antoniego.
Starszy oleodruk św. Agaty pochodzi z początku XX w. Został on podarowany przez panią Stanisławę Kuciel z Zielonek zam. ul. Rzyczyska. Jest to pamiątka po jej babci.
Obiekt składa się z dwóch ze sobą sklejonych obrazów – barwnej bordiury kwiatowej i wklejonej w jej środek postać św. Agaty.
Bordiurę tworzą na złoto ugrowym tle białe i czerwone róże oraz inne drobniejsze kwiaty koloru niebieskiego, żółtego, białego z wplecionymi między nimi zielonymi łodyżkami z liśćmi. W środku, centralnie na osobnym kartonie wklejono postać Świętej, zwróconej w lewą stronę. W prawej, uniesionej ręce ona trzyma pucharek z solą, w lewej podtrzymuje bochenek chleba wraz palmą męczeństwa. Wyraz twarzy Świętej uduchowiony, oczy wzniesione ku górze /patrzące w lewą stronę/. Ciemno brązowe włosy splecione, podwinięte na karku w warkocze, głowa ozdobiona wieńcem zielonych liści z czerwonymi kulkami owoców, przy skroniach czerwone kwiecie. Ubrana w niebieską suknię podszytą żółtą tkaniną. Spod wycięć widoczne czerwone wąskie rękawy, w pasie przepasana czerwoną szarfą. Wycięcie sukni u szyi zdobione zmarszczoną białą tkaniną. Z tyłu głowy na piersi spływa w fałdach biały welon. Na drugim planie górzysty krajobraz, niebo z lewej strony ciemniejsze, z prawej strony u podnóża góry widoczny /kamienny/ krzyż.
Drugi obraz również oleodruk pochodzi z lat 30/XX w. Izbie Regionalnej podarowała go pani Anna Prochal z Zielonek, ul. Ks. A. Zięby. Obraz jest pamiątką po jej mamie Agacie Prochalowej z domu Baran. Obiekt jest w swojej kompozycji skromniejszy i gorzej się zachował – ma liczne przebarwienia od zawilgoceń. Jest oprawiony w stylową ramkę.
Opracował Mariusz Zieliński