Święto stroju krakowskiego 2016

Święto stroju krakowskiego 2016

2 cze, 2016

2 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się po raz kolejny święto stroju krakowskiego. Uroczystość jest obchodzona od kilku lat i zdążyła już na stałe wpisać się w kalendarz miłośników folkloru. Zaczęło się od wspólnego przemarszu – spod Barbakanu wyruszył wielobarwny orszak strojów krakowskich.

Z dumą musimy stwierdzić, że stroje krakowskie „od Zielonek” budziły prawdziwy zachwyt i podziw tłumów krakowian, którzy pomimo deszczowej pogody wylegli na ulicę Floriańską i rynek aby podziwiać pochód. Punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki. Następnie odwiedziliśmy Sukiennice, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia, a na sam koniec, o godz. 12 udaliśmy się na krótką modlitwę i kolejne zdjęcia przed monumentalnym ołtarzem autorstwa Wita Stwosza.

 Błyski fleszy i gwar turystów odzwierciedlały ich wielką ekscytację zarówno średniowiecznym dziełem jak i bogactwem stroju krakowskiego z epoki Rydla i Tetmajera. Wielką uwagę turystów przykuwały czepce krakowskie, które miały na głowach młode dziewczęta, niebieska, haftowana w motyw róży katanka oraz zielony, haftowany kabat męski, których występowanie w Zielonkach w sposób naturalny zanikło tuż po I wojnie światowej – obecność tych rzadkich form stroju ludowego nadawała świętu splendoru.

Za rok również serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na święto stroju krakowskiego. Serdeczne podziękowania składamy panu Ryszardowi Cabale – fotografowi z Krakowskiego Klubu Fotograficznego działającego przy Nowohuckim Centrum Kultury za bezpłatne wykonanie dokumentacji fotograficznej całej uroczystości.

Więcej zdjęć delegacji Zielonek można znaleźć na naszym facebooku.