Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa już za nami

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa już za nami

24 wrz, 2019

Czas podsumować wydarzenia zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Składające się z 3 dni obchody EDD pod hasłem „Polski splot” rozpoczął koncert Piotra Szczerby na XIX w. fisharmonii firmy Mannborg oraz wykład dr Marcina Tomasiewicza zatytułowany „Człowiek – dziedzictwo – historia. Refleksja o antropologicznym wymiarze dziedzictwa.” Siedziba Biblioteki Publicznej stała się miejscem miejscem muzycznego spotkania z filozoficznymi rozważaniami o kształtowaniu się dziedzictwa. Przede wszystkim udziału człowieka w jego ewaluacji. Tego dnia również otwarta dla wszystkich zainteresowanych była Izba Regionalna w Zielonkach, po której oprowadzał Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach i kustosz Izby Regionalnej.

Drugiego dnia Zieleńczanie ubrani w stroje krakowskie wybrali się na sumę odpustową ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do tutejszej parafii. Barwna procesja przeszła dookoła kościoła prezentując feretrony oraz figury świętych zasilające zbiory Izby Regionalnej.

Ostatniego zaś dnia tegorocznych obchodów odbyło się nocne zwiedzanie gotycko – renesansowego kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Zielonkach z 1 poł. XVI w uświetnione koncertem muzyki organowej w wykonaniu Piotra Szczerby i Aleksandry Krzyworzeki. Oprowadzający: Mariusz Zieliński oraz Jan Bulak, historyk z UP JP II w Krakowie przy świetle świec i latarek opowiadali o elementach mieszczących się w kościele oraz o historii parafii.

KS