W dniu 14 sierpnia 2020 odbyło się spotkanie mieszkańców sołectwa Zielonki z władzami samorządowymi gminy Zielonki z okazji święta Matki Boskiej Zielnej i przypadającej w tym roku rocznicy stulecia Cudu nad Wisłą. Jak co roku gospodynie z Zielonek przygotowały tradycyjne bukiety maryjne, składające się z tego, co można znaleźć na okolicznych polach: kłosów zbóż, traw, maku, szałwii, macierzanki, wrotyczu, kopru, kminku, żywokostu, szczawiu, ziela świętojańskiego, maronki, rumianku, chabrów, lulka, rajskiego jabłuszka, rozmarynu, mięty, melisy, kwiatów cyni, nagietków, georginii, astrów, róży i dzwonków, gałązek malin, jarzębiny, głogu i wielu, wielu innych.

Panie obdarowały wójta gminy Zielonki, pana Bogusława Króla świeżo wypieczonym z tegorocznych plonów chlebem, z prośbą, aby pomimo zaistniałych sytuacji w związku z pandemią koronawirusa oraz wynikających z tego powodu utrudnień, podzielił ten chleb sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców sołectwa i gminy Zielonki.

Obdarowany pięknym bukietem zielnym został również przewodniczący Rady Gminy Zielonki, pan Mirosław Golanko. Pan wójt dziękował serdecznie za to, że w stolicy gminy Zielonki nadal jest kultywowany ten piękny zwyczaj związany z tradycjami rolniczymi przygotowywania bukietów zielnych. Dziś tradycję tę odczytujemy na nowo, patrząc na nią przez pryzmat ekologii oraz szacunku dla otaczającej nas przyrody, o którą w dobie szybko zmieniającego się klimatu tym bardziej powinniśmy się troszczyć i postrzegać jako naturalne dziedzictwo, piękno naszej małej ojczyzny.

Przewodniczący Rady Gminy Zielonki podziękował mieszkańcom Zielonek za to, że zachowali dziedzictwo kulturowe swoich praojców i z dumą zakładają stare stroje krakowskie. Docenia Zielonki też za to, że cały czas pozostają żywe rękodzieło i rzemiosło artystyczne. Podkreśla piękno odrodzenia się tradycji haftu białego i kolorowego, tworzonego przez zieloneckie hafciarki, które dbają o zachowanie starych wzorów oraz kompozycji „od Zielonek”, co czyni co czyni Zielonki miejscem, w którym folklor i tradycja są szczególnie odczuwalne.

JS