„Wyspiański kochał kobiety, czyli po co babę zesłał Bóg”

„Wyspiański kochał kobiety, czyli po co babę zesłał Bóg”

12 mar, 2017

montaz-slowno-muzyczny-11-2

W niedzielne popołudnie 12 marca 2017 roku Sołtys Sołectwa Zielonki Władysław Orzechowski i Dyrektor zieloneckiej Biblioteki Mariusz Zieliński zaprosili panie na spektakl słowno-muzyczny pt. „Wyspiański kochał kobiety, czyli po co babę zesłał Bóg” organizowany z okazji Dnia Kobiet. W wydarzeniu zorganizowanym w ramach cyklu imprez trwającego w Gminie od stycznia „Roku Stanisława Wyspiańskiego” ogłoszonego przez Radę Gminy Zielonki udział wzięło ponad około 100 osób. Gośćmi były przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Bibic oraz Węgrzc, przedstawiciele Koła Integracji Bibice, Koła Seniora w Węgrzcach, Panie z Klubu 60+ z Zielonek i chóru Bel Canto z Zielonek, niezrzeszone mieszkanki Zielonek, i sołectw ościennych oraz krakowianki.

montaz-slowno-muzyczny-18-3

Samorząd Gminy Zielonki reprezentowali Marzena Gadzik-Wójcik wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki, sprawująca także pełną koordynację nad montażem słowno-muzycznym, oraz radni: Anna Sieńko, Renata Kosno i Władysław Orzechowski. Scenariusz przygotowała mieszkanka Woli Zachariaszowskiej Maria Bartos, nastrojowe oświetlenie zapewniła Anna Sieńko, oprawę multimedialną i plastyczną wykonał pracownik biblioteki Michał Czech. obsługę cateringową zapewniła Danuta Wójcik a nagłośnienie Wojciech Karwat.

montaz-slowno-muzyczny-27-4

Aktorami wydarzenia byli członkowie nieformalnej trupy zieloneckiej, którzy wmieszali się pomiędzy gości, by oddać charakter i emocję zawarte w utworach literackich znanych poetów i anonimowych twórców, ale przede wszystkim w wybranych scenach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W nastrój Młodej Polski wprowadzały specjalnie opracowane prezentacje sztuki secesyjnej, a dopełnieniem całości były muzyczne utwory kobiet i o kobietach. Dwa
z nich wykonała osobiscie Aleksandra Krzyworzeka. W aktorów bawili sie: Agnieszka Lusina-Nogieć, Anna Krzyworzeka, Anna Kućmierczyk, Anna Sieńko, Barbara Leszczyńska, Dorota Prochal, Elżbieta Wróbel, Halina Legutko, Jan Bulak, Józefa Nowakowska, Kamila Krawczyk, Krzysztof Krzyworzeka, Małgorzata Płonka, Marek Płonka, Maria Bartos, Mariusz Zieliński, Marzena Gadzik-Wójcik, Michał Czech, Tadeusz Nogieć, Zofia Chacuś.

montaz-slowno-muzyczny-66-1

Impreza była okazją do złożenia gratulacji członkiniom zespołu tanecznego „Złota Atiga”, które 11 marca 2017 r. w Gawrolinie na Grand Prix Polski zdobyły pierwsze miejsce w konkursie. Zespół prowadzi Agata Drwal – założycielka, choreografka, a także trenerka w Akademii Tańca i Gimnastyki ATIGA. Zwieńczeniem spotkania dla Pań był debiutancki występ boys band’u „Zielonki”, który specjalnie na tą okoliczność przygotował piosenkę z repertuaru współczesnej muzyki ludowej. Utwór „Przez twe oczy zielone” nawiązywał swym charakterem do epoki Młodej Polski i dekadencji. Wokaliści, członkowie byłej Rady Sołeckiej w Zielonkach: Tadeusz Nogieć, Krzysztof Krzyworzeka, Marek Płonka i Mariusz Zieliński; wykonali utwór w hołdzie dla wszystkich przybyłych Pań, ale także wpisywali się w współczesną interpretacje „Roku Wyspiańskiego”. Jak panowie podkreślali, był to dla nich trudnych egzamin. Sądząc po owacjach oraz płynących gratulacjach od Pań debiut można uznać za udany. Na zakończenie imprezy rozdano około 90 naszyjników w formie porcelanowych maków, inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego, które wykonała własnoręcznie w swojej pracowni rodowita zielonianka Magdalena Filipek.

MC

Galeria zdjęć

logo-rok-wyspiaaskiego-jpg