XX EtnoKraków/Rozstaje 2018: wielka inauguracja

XX EtnoKraków/Rozstaje 2018: wielka inauguracja

14 cze, 2018

Ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów pojawi się w Krakowie na początku lipca, podczas jubileuszowej 20. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Festiwal zainaugurują: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia), którzy 4 lipca wystąpią w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Festiwal potrwa do 7 lipca 2018.

Dla uważnych obserwatorów polskiego życia muzycznego oczywistą kwestią powinno być to, że festiwal EtnoKraków/Rozstaje należy do grona najważniejszych dorocznych imprez w naszym kraju, a pewnie i w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową, world music (wielość określeń zwiastuje bogactwo stylów i odniesień). Oczywiście jest to również jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych festiwali odbywających się w Krakowie.

„W lipcu odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja tej imprezy i wolno żywić przekonanie, że i tym razem, dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, odbije się ona szerokim echem” – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Przez minione dwie dekady wystąpiła podczas kolejnych edycji festiwalu niezliczona rzesza twórców ze wszystkich stron świata, blisko 400 zespołów, reprezentujących niespotykaną różnorodność stylistycznych odniesień – zawsze szukających jednak natchnienia czy inspiracji w muzyce źródłowej, tradycyjnej. Nie czas tu i miejsce na wymienianie bohaterów poszczególnych edycji Rozstajów, ale faktem jest, że gośćmi bywali zarówno wielce obiecujący debiutanci i artyści mniej znani szerszej publiczności, jak i niekwestionowane gwizdy o międzynarodowej renomie.”

Twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje Jan Słowiński zapewnia: „Jubileuszowa odsłona festiwalu obfitować będzie w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru. Inauguracja zapowiada się sensacyjnie, a program pierwszego wieczoru powinien zachwycić zarówno wiernych bywalców festiwalu, wielbicieli gatunku i znawców, jak również publiczność, która na co dzień nie obcuje z tą formą muzykowania. To wieczór, który trafi do zdeklarowanych entuzjastów muzyki tradycyjnej, źródłowej „in crudo”, jak i do wszystkich słuchaczy otwartych na niebanalne brzmienia, pełne pasji poszukiwania i artystyczne prezentacje na najwyższym światowym poziomie. To sformułowania w pełni uzasadnione, bohaterami pierwszego wieczoru będą bowiem twórcy o takiej właśnie renomie: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia).”

O Alimie Qasimovie brytyjski Guardian napisał, że jest „bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham”. Mugham to wyrafinowana forma tradycyjnej azerskiej śpiewanej poezji – i muzyki. Alimovi od lat towarzyszy w artystycznych przedsięwzięciach, także niezwykle muzycznie uzdolniona, córka Fargana Qasimova. Ich ekstatyczne wokalne porywają publiczność i zachwycają recenzentów we wszystkich zakątkach globu W 1999 roku Alim Qasimov otrzymał nagrodę UNESCO – jeden z najwyższych muzycznych laurów na świecie.

Do grona wybitnych postaci należy też Alireza Ghorbani. To jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Doskonałe z artystycznego punktu widzenia i wysoko oceniane nagrania z ostatnich kilkunastu lat dały mu opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie to wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.

Wreszcie bracia bliźniacy Ratko i Radiša Teofilović. Największą twórczą inspiracją stała się dla nich kultura muzyczna Serbii i całych Bałkanów. W swoich własnych, autorskich interpretacjach  sięgają do oryginalnej, wcześniej nie wykorzystywanej formuły dwugłosowej a capella. Świetnie są przyjmowani zarówno przez recenzentów muzycznych, jak i przez publiczność. 

Terminy koncertów: 

4 lipca 2018         18.00-19.10 Alireza Ghorbani (Iran)
4 lipca 2018         19:30-20:30 Teofilović Brothers (Serbia)
4 lipca 2018         21.00-22.30 Alim Qasimov & Fargana Qasimova (Azerbejdżan)

Wszystkie koncerty 4 lipca odbywają się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15

Bilety (30zł) oraz karnety jednodniowe (60zł) na festiwalowe koncerty można będzie kupić od środy  25 kwietnia 2018 od godz. 12.00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w siedmiu punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, przy ul. Szpitalnej 25, przy ul. Józefa 7, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3), w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

Spotkajmy się na Rozstajach. W EtnoKrakowie!

organizatorzy:
MIASTO KRAKÓW
ROZSTAJE: u ZBIEGU KLUTUR i TRADYCJI. Stowarzyszenie
KRAKOWSKIE BIURO FESTIWALOWE