Zapustne Darcie Pierza 2017

Zapustne Darcie Pierza 2017

28 lut, 2017

zapustne-darcie-pierza-2017-10

Dokładnie po raz trzeci Izba Regionalna w Zielonkach miała przyjemność zorganizować w holu Biblioteki Publicznej imprezę etnograficzną zwaną „Zapustnym Darciem Pierza.” Jej celem było przypomnienie i przybliżenie dawnych zwyczajów oraz obrzędów  wsi podkrakowskiej – zapusty, ostatków, a także tłustego czwartku; czyli końca karnawału.

zapustne-darcie-pierza-2017-37

Na wydarzenie w dniu 27 lutego 2017 r. przybyły 22 doświadczone gospodynie z naszej gminy, dzięki którym mogliśmy na żywo poznać dawny zwyczaj darcia pierza. W tym roku wyjątkowo na imprezie gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich z Bibic, które swoją obecnością uświetniły całą zabawę! W czasie trwania imprezy gospodynie z Bibic zostały oprowadzone po Izbie Regionalnej, gdzie mogły podziwiać najciekawsze eksponaty z naszych zbiorów.
Spotkanie zakończyło się tzw. „wyskubkiem”, czyli oddzieraniem z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielaniem puchu. Tradycyjnie zajęcie to było wykonywane ręcznie w zimie.

zapustne-darcie-pierza-2017-33

Jak to kiedyś bywało, kilkudniowe darcie pierza kończyło się poczęstunkiem czy zabawą będącymi formą zapłaty za pracę – i ten zwyczaj był u nas kultywowany: dzięki uprzejmości pani Ireny Krawczyk z Bibic mogliśmy delektować się własnoręcznie upieczonego chleba oraz smalcu własnej roboty. Dziękujemy także panu Władysławowi Orzechowskiemu, sołtysowi sołectwa Zielonki, który na tą uroczystość przybył z pełnymi koszami pączków i chrustów z racji tłustego czwartku. Na spotkaniu nie zabrakło również tradycyjnych śpiewów pieśni ludowych, czy wspólnych tańców w rytm muzyki. Szczególnie dziękujemy panu Arturowi Nogieciowi, sołtysowi Garlicy Murowanej, który uświetnił widowisko grą na akordeonie.

zapustne-darcie-pierza-2017

Serdecznie dziękujemy paniom Zofii Chacuś oraz Leokadii Piątek z Zielonek i Irenie Chromy z Bibic za dostarczenie pierza, którego darcie było pretekstem do spotkania oraz wspólnej zabawy.

zapustne-darcie-pierza-2017-6

Wszystkim obecnym gorąco dziękujemy za wspaniałą zabawę i kultywowanie kultury ludowej w Zielonkach!

Michał Czech

logo-rok-wyspiaaskiego-jpg