Obchody 100 lecia Wielkiej Wojny, bo tak ówcześni nazywali I wojną światową, odbyły się w Małopolsce niezwykle uroczyście i w sposób przemyślany. Program zrealizowano w oparciu o trzy filary tematyczne: „Polska droga do niepodległości”, miejsce realizacji – Kraków, motyw – wymarsz I Kadrowej z Oleandrów, postać – Józef Piłsudski – 2014 r., „Walka żołnierza polskiego”, miejsce realizacji – Łowczówek, Krzywopłoty, Limanowa, motyw – zmagania żołnierzy polskich na froncie IWŚ, początek budowania polskich sił zbrojnych – 2014 r., „Bitwa gorlicka”, miejsce realizacji – powiat gorlicki, motyw – Bitwa Gorlicka jedna z ważniejszych bitew IWŚ, humanizm i pamięć – 2015 r.
Świadomi historii i roli jaką niosła za sobą, dla odrodzenia się Państwa Polskiego, bitwa pod Gorlicami, uchodząca za jedną z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej licznie wzięliśmy udział w obchodach rocznicowych.
W ubiegłym roku, ok 40 mieszkańców Zielonek, w towarzystwie żołnierzy Grupy Rekonstrukcji Historycznych – 13 Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci” mieli okazję poznać idee powstania cmentarzy pierwszowojennych i ich różnorodność architektoniczną na przykładach dwóch spośród ok 400 nekropolii, tj. nr 138 w Bogoniowicach, zaprojektowanego przez Jana Szczepkowskiego i nr 80 w Sękowej, zaprojektowanego przez Hansa Mayra oraz wziąć udział w spektaklu przygotowanym na polach wsi Sękowa obrazującym zmagania Polaków na froncie gorlickim 2 maja 1915r. Była też sposobność zachwycić się urokiem XVI-wiecznej perły Małopolskiego szlaku architektury drewnianej kościołem pw świętych Filipa i Pawła w Sękowej z pięknymi sobotami, nadającymi niezwykłą bryłę temu obiektowi sakralnemu.
W tym roku Izba Regionalna również zorganizowała wycieczkę do Sękowej, aby ponownie zobaczyć spektakl o znacznie większym, niż w roku ubiegłym rozmachu, bo z udziałem większej ilości uczestników ( przeszło 300 rekonstruktorów z Polski, Rosji, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Białosusi i Litwy), efektami pirotechnicznymi, przy wtórze warkotu francuskiego dwupłatowca- NIEUPORT 11 z I wojny światowej.
Teatrum poprzedziliśmy wizytą w gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK, by zobaczyć pamiątki i fotografie obrazujące wojenne wspomnienia gorliczan, wskazujące na rozmiar zniszczeń miasta, tragedię ludzką, ale i wspaniałych, bohaterskich mężów, organizujących życie, obronę i odbudowę miasta. W tłumie chętnych, spacerkiem przeszliśmy przez pięć pomieszczeń, rozważając losy świata i Polski w 1915 r.
M.G-W.