Zioła, które mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świata.…

Zioła, które mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świata.…

14 sie, 2015

DSCN0508

W czwartkowy wieczór mieszkańcy Zielonek mogli uczestniczyć w wyjątkowych Etno-warsztatach oraz równolegle prowadzonych warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Izbę Regionalną w Zielonkach. Patronat nad warsztatami objęli Sołectwo Zielonki oraz Instytut Dziedzictwa w Krakowie.

DSCN0528 - Kopia

Tajniki i magię zielnych bukietów, przedstawiła w czasie spotkania pani Marzena Gadzik-Wójcik, radna gminy Zielonki, która wspiera wszystkie przedsięwzięcia służące pielęgnacji starych zwyczajów i tradycji kultywowanych w Zielonkach.

DSCN0520 - Kopia

Praktyczne aspekty kompozycji zielarsko-florystycznych prezentowała pani Bernadeta Walczak, która od kilku lat angażuje się w wydarzenia związane z krzewieniem kultury ludowej i rękodzieła z licznymi sukcesami na swoim koncie.

DSCN0510 - Kopia

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się nowych interpretacji  i przypomnieli te, które pamiętali z lat dzieciństwa dotyczących święcenia ziół 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ten zwyczaj  ma potrójne objaśnienie: teologiczne, legendarne i praktyczne – objaśniała pani Marzena Gadzik-Wójcik.

DSCN0561

Święto Matki Boskiej Zielnej w kościele katolickim jest obchodzone od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

DSCN0549

Pani Bernadeta Walczak podkreśliła w czasie warsztatów: …To święto zawsze pobudzało wyobraźnię. Było spektakularne, wonne, bajeczne i magiczne. Zwyczaj układania zielnych bukietów chcemy w Zielonkach na nowo interpretować, aby wykorzystać ukryty potencjał, czyli całą „pedagogikę bukietów zielnych”.

DSCN0539

DSCN0560

Etno-warsztaty zielarsko-florystyczne były dostosowane do możliwości i potrzeb dzieci i dorosłych, w których wzięło ponad 40 osób. Celem, jaki stawia sobie Izba Regionalna  w Zielonkach jest rozbudowanie motywacji do działania, aktywności kulturalnej i społecznej, odkrywanie własnych możliwości, zapewnienie otwartej przestrzeni dla rozwoju kreatywności i relacji interpersonalnych, nabycie wiedzy o zastosowaniu ziół i kwiatów oraz pełna integracja mieszkańców  Zielonek rdzennych i napływowych” dodaje Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki w Zielonkach.Pan Władysław Orzechowski, sołtys i radny gminy Zielonki w swobodnej rozmowie z uczestnikami warsztatów podsumowywał:Dzisiejsze warsztaty i sobotni konkurs „Cudowna Moc Bukietów 2015” to ostatni moment by wykorzystać obyczaj jeszcze żywy w naszej miejscowości której prastara nazwa wspaniale koresponduje z tematyką gromadzenia i święcenia ziół. Nie staramy się tworzyć święta w sposób sztuczny, lecz je „absorbujemy” i ożywiamy odnajdując w nim ukryte stare i współczesne znaczenia….

DSCN0564